ZAJĘCIA OTWARTE - przedszkole

Idź do spisu treści

Menu główne:

ZAJĘCIA OTWARTE

ZAJĘCIA OTWARTE W GRUPIE „BIEDRONKI”


                                       KOCHANA MAMO…
      „NIECH UŚMIECH NIGDY NIE ZNIKA Z TWEJ TWARZY
      I SPEŁNI SIĘ WSZYSTKO O CZYM TYLKO MARZYSZ!”


  Dnia 24 maja odbyły się zajęcia otwarte w grupie „Biedronki”. Celem zajęć było okazanie mamom wdzięczności,  miłości i szacunku tak jak potrafią najmłodsi piosenką, tańcem , wierszem i życzeniami z osobiście wykonanym portretem mamy w ramce. Przedszkolaki uczyły się też odpowiedzialności poprzez przygotowanie stolików, nakrycie i przyniesienie swojej mamie słodkiego poczęstunku. Spotkanie przebiegło w uroczystej, miłej atmosferze.


ZAJĘCIA OTWARTE W GRUPIE
„KRASNALE

 Dnia 9 kwietnia w grupie „Krasnale” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Temat zajęć brzmiał „Wielkanocne jajka”. Celem zajęć było przypomnienie zwyczajów i obrzędów ludowych związanych z tradycjami Świąt Wielkanocnych, wzbogacenie i poszerzenie wiedzy na ten temat.  Zajęcia rozpoczęły się przedstawieniem pt. „Awantura o jajka” przygotowanym przez rodziców pod kierunkiem wychowawczyni grupy pani Natalii Michalik. Humorystyczna treść przedstawienia oraz stroje „Aktorek” rozśmieszyły wszystkich widzów. Dzieci były niezmiernie dumne ze swoich mam. W dalszej części zajęć dzieci brały udział  w zajęciach i zabawach ruchowych. Szukały ukrytych w sali przedmiotów związanych z Wielkanocą, oceniały zdania czy są prawdziwe czy fałszywe. Bezbłędnie i szybko rozwiązywały zagadki. Dzieci udowodniły, że mają bogatą wiedzę na temat zwyczajów i obrzędów wielkanocnych. Wiele radosnych okrzyków towarzyszyło zabawie „Jajko na łyżeczce” - rodzice contra dzieci. Druga część spotkania miała charakter warsztatowy. Dzieci wspólnie ze swoimi rodzicami ozdabiały jajka dowolną metoda i techniką. Efekt końcowy był imponujący. Spotkaniu towarzyszyła miła, serdeczna atmosfera. Zajęcia te stały się doskonała okazją do zacieśniania więzi emocjonalnych między dziećmi i rodzicami.


Zajęcia otwarte w grupie „Motylki”

8 marca dzieci wraz z panią zaprosiły mamy oraz panią dyrektor Monikę Skrobot na zajęcia. Celem tego spotkania było  wzmocnienie więzi emocjonalnej między mamą a dzieckiem, oraz ukazanie rodzicom form i metod pracy z dziećmi w przedszkolu , kształcących umiejętności: słuchania ze zrozumieniem, czytania, liczenia, wdrażania dzieci do wspólne zgodnej pracy i zabawy. Dzieci podczas zabaw odszukiwały pierwszą literkę swojego imienia oraz imienia mamy, układały z kolorowego drucika określone literki, dzieliły wyrazy na sylaby, liczyły ich ilość. Rozpoznawały i nazywały podstawowe figury geometryczne, liczyły ilość uderzeń w bębenek wskazując właściwą cyfrę. Bawiły się wspólnie  z mamami podczas zabaw np. „Witam cię”, „Samochodzik”, „Masażyk”. Na zakończenie zajęć dzieci złożyły życzenia swoim mamom, wręczyły kwiatek- aloes, który same zasadziły  i ozdobiły bibułkowym kwiatkiem oraz  poczęstowały słodkim ciasteczkiem- szyszką z ryżu preparowanego przygotowaną samodzielnie przez dzieci dzień wcześniej. Na koniec głos zabrała pani dyrektor Monika Skrobot, dziękując wszystkim mamom za przybycie i wspólnie spędzony miło czas, życząc” Wszelkiej pomyślności z okazji dnia Kobiet.”


Zajęcia otwarte w grupie „Motyle"
9 marca 2018 roku kilka minut po godzinie 8 dzieci z grupy „Motylki" zaprosiły swoje mamy do wspólnej pracy i zabawy. Zajęcia rozpoczęły się zabawami integracyjnymi: „Iskierka przyjaźni" i „Jeśli nie znasz mnie…"- podczas której dzieci musiały się przywitać, przedstawić, ukłonić, uśmiechnąć do wszystkich ma.. Następnie dzieci odpowiadając na pytania nauczycielki, opowiedziały rodzicom treść wysłuchanego w dniu wczorajszym opowiadania S. Szuchowej „Mateuszek na zaczarowanej wyspie”. Miało ono za zadanie ukazać dzieciom przykłady właściwego zachowania oraz znaczenie używania „magicznych słów”. Dzieci zabrały swoje mamy w magiczną podróż najpierw bryczką z osiołkiem, a potem żagielkiem po „Morzu Szczęścia” ( osiołek i żagielek ruszał tylko wtedy, gdy wypowiadały magiczne zdanie) na wyspę marzeń.

Zajęcia otwarte w grupie „Biedronki”

W dniu 8 marca w grupie „Biedronki” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Temat zajęć brzmiał „Kłamstwo ma krótkie nogi” na motywach bajki Janiny Porazińskiej „Kozucha Kłamczucha”. Celem zajęć było kształtowanie postaw społecznych zgodnych z takimi wartościami jak uczciwość, prawdomówność. Zajęci miały również na celu uświadomienie rodzicom korzyści płynących ze wspólnej zabawy ruchowej z dzieckiem. Temat kłamstwa i jego skutki  prowadząca zajęcia ukazała na podstawie przedstawienia teatralnego „Kozucha Kłamczucha”. W główne role wcieliły się: narrator, gospodyni wychowawczyni Natalia Michalik, koza pomoc nauczyciela Anna Sitarz, Zazulka pani Danuta Obrzut woźna oddziałowa. Po przedstawieniu dzieci zrozumiały, że kłamstwo ma krótkie nogi, że „choć czasem jest malutkie, może kogoś bardzo zranić, a to przecież jest okrutne”. W czasie zajęć rodzice wspólnie z dziećmi wykonały ze zgromadzonych materiałów „wykrywacz kłamstw. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej, serdecznej atmosferze, przy ciastku i kawie, jako że w tym dniu przypadało również święto wszystkich kobiet. Dzieci wręczyły kwiaty swoim mamom z tej okazji.


Kwoka uczy dobrych manier

   Dnia 7 marca 2018r. odbyły się w grupie „Krasnale” zajęcia otwarte dla rodziców. Głównym celem zajęć było kształtowanie prawidłowych postaw społecznych w zakresie kultury osobistej. Jako wprowadzenie do tematu dzieci miały za zadanie rozwiązać rebus obrazkowy. Następnie nauczycielki przedstawiły inscenizację wiersza  J. Brzechwy pt. „Kwoka”, analizę utworu przedszkolaki  przeprowadziły używając gałązki logicznej. W zabawie dydaktyczno –ruchowej :  Pisklęta szukają mamy- dzieci  wydzielały głoskę w nagłosie, rozpoznawały litery i improwizowały  do muzyki  M. Musorgskiego „Taniec kurcząt w skorupkach”. Następnie wypowiadały się na temat treści wylosowanego obrazka o dobrych manierach używając gałązki logicznej. Serdecznie dziękujemy rodzicom za przybycie, przedszkolakom za udział w zajęciach.


Podróżując po wyspie dzieci w „Krainie Mądrości” musiały nauczyć się używania magicznych słów: proszę, przepraszam,  dziękuję  w zabawach „Sałatka z magicznymi słowami”, „Imię”. Ponadto w grupach układały historyjkę obrazkową ukazującą dobre zachowanie, dobierały wyrazy i proste zdania do obrazków, z pierwszych liter wybranych wyrazów odczytywały wyrazy: dobro, pomoc, tworzyły na przerwę w muzyce koła po tyle dzieci ile wskazywał kartonik z cyfrą. Po wykonaniu zadań dzieci udały się do „Krainy Radości”, gdzie zamienione w motyle i kwiaty swobodnie tańczyły do muzyki „Cztery pory roku- Wiosna”- Vivaldiego. Następnie dzieci zaprosiły mamy do wspólnego tańca „Nie chcę cię znać”, wymasowały im plecy, wręczyły własnoręcznie wykonane upominki (kwiaty z bibuły w doniczce po zużytym serku), złożyły życzenia z okazji Dnia Kobiet, zaprosiły na słodki poczęstunek – galaretkę z owocami i bitą śmietana (wykonaną z dużą pomocą dzieci) oraz wręczyły uśmiechnięte serduszka (słodki medal za wspólną zabawę). Podczas zajęć otwartych rodzice mieli okazję poznać jakimi metodami są prowadzone zajęcia w przedszkolu. Ponadto mogli zaobserwować, jak ich dziecko funkcjonuje w grupie przedszkolnej (czy aktywne uczestniczy w zajęciach, czy potrafi się skupić, czy potrafi współpracować z kolegami, czy posiada określoną wiedzę, umiejętności, itp.). Ale najważniejszym celem spotkania było  wzmacnianie więzi między dziećmi i rodzicami.  „Uśmiechnij się, mamusiu” – zajęcia otwarte w grupie „Krasnale”

           26 maja, to szczególny dzień w roku, w którym obchodzimy  „Dzień Matki”. Wszyscy, zarówno mali jak i duzi składają życzenia swoim ukochanym mamom, dziękując za trud i poświęcenie włożone w ich wychowanie. Tego też dnia w grupie „Krasnale” odbyły się zajęcia otwarte dla mam. Tematyka zajęć, jak wskazuje dzień poświęcona była mamom, ich wielkiemu znaczeniu w życiu każdego dziecka. Dzieci tego dnia zaprezentowały swoim mamom przedstawienie pt. „Głupiutka kurka”, wspólnie złożyły życzenia i odśpiewały piosenkę, a następnie  wręczyły  przygotowane przez siebie laurki. Rodzicie mogli skosztować także wspaniałych ciasteczek przygotowanych przez przedszkolaki. Wiele radości sprawiły mamom wspólne  zabawy i konkursy z ich dziećmi. Na zakończenie zajęć prowadząca i pani Dyrektor podziękowały wszystkim mamom za przybycie na zajęcia, życząc dużo radości, uśmiechu na co dzień i pociechy z dzieci.


Rodzice na zajęciach otwartych

     04. kwietnia 2017 r. w grupie „Słoneczka” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Przedszkolaki z niecierpliwością  oczekiwały wizyty rodziców, a podczas zajęć każde miało okazję zaprezentować się jak najlepiej.  Celem ogólnym zajęć było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz kształtowanie pozytywnego stosunku do książki jako źródła przeżyć  i wiedzy. Dzieci miały do wykonania zadania  dostosowane do indywidualnych potrzeb   i możliwości.  Wychowawczyni  Janina  Kotowicz stwarzała dzieciom sytuacje do osiągnięcia indywidualnych sukcesów. W czasie tych zajęć rodzice aktywnie uczestniczyli biorąc udział w zabawie integracyjnej, czytając dzieciom fragmenty utworów, poznanych wcześniej autorów, a także robiąc masażyki  relaksacyjne swoim dzieciom.  Po zajęciach przedszkolaki poczęstowały swoich rodziców galaretką, którą wcześniej z pomocą wychowawcy  przygotowały.  Tego typu zajęcia wzbudzają wiele pozytywnych emocji zarówno u rodziców  jak i u dzieci.   


Zajęcia otwarte dla rodziców  „Czy wiosna już przyszła?”

Dnia 8 marca 2017r. W grupie Biedronki odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców na temat „Czy wiosna już przyszła?”. Zajęcia te miały na celu integrację dzieci z rodzicami, a wspólnie spędzony czas był okazją do tego, aby rodzice zobaczyli jak ich dziecko funkcjonuje w grupie rówieśniczej, jak radzi sobie z różnymi zadaniami. Temat zajęć oparty o utwór L. Krzemienieckiej „O wiośnie w lesie i wiewiórki ważnym interesie” realizowany był w formie przedstawienia, a odtwórcami głównych ról byli sami rodzice. Taka forma okazała się niezwykle atrakcyjna, bo dzieci widząc swoich rodziców w pięknych strojach i wcielonych w różne postacie, z zapartym tchem oglądały przedstawienie. Spotkanie przebiegało w miłej, serdecznej atmosferze, bo połączone było ze świętowaniem Dnia Kobiet. Dzieci były bardzo szczęśliwe, a na koniec wręczyły swoim mamom kwiaty, które wiosna „rozsiała” po sali przedszkolnej. Wspólny taniec był uwieńczeniem tego sympatycznego spotkania.

Zajęcia otwarte
Zajęcia otwarte to spotkania, dzięki którym rodzice mogą zobaczyć, jak funkcjonuje ich dziecko w grupie przedszkolnej (czy jest aktywne podczas zajęć, czy potrafi skupić uwagę, jak pracuje w zespole, czy wypowiada się na forum grupy, jakie ma problemy i trudności, jaką ma wiedzę i umiejętności). Ponadto rodzice poznają metody i formy pracy z dziećmi w przedszkolu.  Podczas takiej wspólnej zabawy wzmacniają się więzi rodzinne i poczucie własnej wartości u dzieci.   7 marca 2017 roku z samego rana dzieci z grupy „Motylki” bawiły się, wykonywały wiele zadań ze swoimi mamusiami, które mimo wielu obowiązków przybyły do naszego przedszkola, by towarzyszyć swoim pociechom. Zajęcia rozpoczęły się zabawą integracyjną „Witam Cię”… Następnie rodzice i dzieci musieli odnaleźć swoje imiona na plakietkach i przykleić na ubraniu,  na przerwę w muzyce dobierali się w grupy: taka sama literka na początku imienia, na końcu, dzieci musiały policzyć ile ich jest w danej grupie. W dalszej części dzieci i rodzice otrzymali różne książki, ich zadaniem było segregowanie ich według wielkości, grubości, twardości okładki, przeliczanie i określanie, których jest więcej, mniej, tyle samo. Następnie w książeczce miały za zadanie odnaleźć literki swojego imienia. Nad wszystkim czuwały mamusie, które z uwagą śledziły poczynania swoich dzieci. Dzieci rozpoznawały również jaka to jest bajka lub wiersz, po fragmencie odsłoniętego obrazka, albo fragmencie treści utworu czytanego przez mamy. W zabawie „Burza mózgów” dzieci wraz z mamami szukały odpowiedzi na pytania dla dzieci- co by było gdyby umiały już czytać?, dla mam- co by było gdyby nie umiały czytać? Wszyscy razem świetnie się bawili podczas „masażyku” relaksacyjnego.Miłym zwieńczeniem tych zajęć było wręczenie przez dzieci samodzielnie zrobionego  upominku ( tulipana z rolki po papierze toaletowym) oraz galaretki z owocami z okazji Dnia Kobiet. Po spotkaniu zostały już tylko wspomnienia oraz pamiątkowe fotografie.
PRAWA I OBOWIĄZKI DZIECI
18.03.2016 w grupie „Słoneczka” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców, których tematem były „ Prawa i obowiązki dzieci”. Celem zajęć było przybliżenie dzieciom praw zawartych w konwencji Praw Dziecka, a także ich obowiązków. Rodzice mieli możliwość obserwacji własnego dziecka podczas zajęć oraz pogłębienie kontaktu fizycznego                     i emocjonalnego. Przedszkolaki aktywnie brały udział  w zajęciach poprzez wielozmysłowe działanie z wykorzystaniem metody Edukacji przez ruch D. Dziamskiej, którym towarzyszyła muzyka i ruch. Dzieci rozwiązywały zagadki, tworząc hasło  przewodnie PRAWA. Z uwagą wysłuchały wiersza „O prawach dziecka”. Ewaluacją zajęć było udzielanie odpowiedzi za pomocą lizaków „Prawda czy fałsz”.
Dzień Kobiet w grupie Biedronki

  Dzień 8 marca 2016 roku  grupa Biedronki uroczyście obchodziła Święto Kobiet. W tym dniu w zajęciach brały udział nie tylko dzieci ale również ich mamy,  włączając się aktywnie w zabawy ze swoimi pociechami. Nie obeszło się, jak to przy takich okazjach bywa bez wspólnego poczęstunku.
Zajęcia otwarte w grupie „Motylki”
8 marca 2016r. dzieci wraz z panią zaprosiły mamy na zajęcia. Celem tego spotkania było: wzmacnianie więzi emocjonalnej między mamą, a dzieckiem oraz ukazanie rodzicom form i metod pracy z dziećmi w przedszkolu kształcących komunikatywną mowę dziecka i umiejętność czytania. Dzieci podczas zabaw odszukiwały pierwszą literę swojego imienia i mamy; tworzyły z sylab wyrazy związane z wiosną i marcową pogodą, rozwiązywały rebusy, tworzyły wyrazy z pierwszych i ostatnich liter, liczyły ilość sylab w wyrazach, uzupełniały brakujące rymy do zdań. Na zakończenie zajęć każde dziecko złożyło swojej mamie życzenia przez siebie ułożone, wręczyło laurkę, poczęstowało słodkim ciasteczkiem przygotowanym samodzielnie z herbatników, masy tirami su i posypanym posypką czekoladową.

„E jak esy floresy”

  1 marca  2016r. w grupie „Krasnale” gościliśmy rodziców na zajęciach otwartych. Tematem tych zajęć były zabawy kształtujące gotowość do nauki czytania    i pisania prowadzone odmienną metodą I. Majchrzak. Dzieci podczas tych zajęć czytały globalnie imiona kolegów i koleżanek, poznały kolejną literę alfabetu rozpoznawały litery, czytały sylaby i tworzyły z nimi wyrazy, ćwiczyły analizę    i syntezę słuchową  wyrazów, percepcję słuchową i wzrokową. Dzieci chętni   i z zaangażowaniem brały udział we wszystkich zabawach i dobrze się bawiły  jednocześnie utrwalając, ćwicząc umiejętności potrzebne w nauce szkolnej.

Pychotka-smakotka
10 marca 2015 roku  w grupie „Motyle” pod kierunkiem wychowawczyni pani Janiny dzieci wspólnie z mamami wykonały smaczny i zdrowy deser. Najpierw zabawiły się w sklep, w którym kupowały owoce potrzebne do jej wykonania. Następnie wspólnie z osobami siedzącymi przy stoliku  z zakupionych owoców, na kawałku wafla powstawały prawdziwe pyszności. Zresztą oceńcie sami.
Bo nic tak nie smakuje jak zrobiona własnoręcznie pychotka – smakotka.”Wiosna tuż, tuż”
Dnia 9 marca 2015 roku w grupie „Biedronki” odbyły się zajęcia otwarte z udziałem rodziców o tematyce: ”Wiosna tuż, tuż”.
Celem zajęć była integracja grupy dziecięcej i integracja rodziców, współpraca w grupie. Ponadto dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie, w związku ze zbliżająca się wiosną, utrwalenie nazw  kolorów, aktywizowanie mowy i myślenia oraz aktywny udział w proponowanych  aktywnościach  dziecięcych.
Na wstępie dzieci powitały zebranych rodziców piosenką; „Dzień dobry”. Z kolei  rodzice ze swoimi pociechami uczestniczyli we wspólnych zabawach, brali udział w odgadywaniu wiosennych zagadek oraz ćwiczeniach relaksacyjnych.  W zabawie „Prawda czy fałsz” dzieci udowodniły, że posiadają wiedzę  na temat aktualnej pory roku i zmian zachodzących w przyrodzie.
Po zajęciach miało miejsce miłe spotkanie przy kawie i ciastku, jako, że Dzień Kobiet był ku temu świetną okazją.


Biała Królowa

W środę 28 stycznia odbyły się w grupie „Krasnali” zajęcia otwarte dla rodziców i koleżeńskie dla nauczycieli. Zajęcia były prowadzone metodą „Edukacja przez ruch” D. Dziamskiej, którą to metodę chcemy upowszechnić w naszym przedszkolu. Przedszkolaki wykonywały różne zabawy i ćwiczenia z białą kartką papieru wykorzystując wiele zmysłów. Kreśląc rytmicznie wiązki z punktu utworzyły piękne śnieżynki, którymi  ozdobiły suknię królowej Zimy. Dzieci zgodnie ze sobą współpracowały, były skoncentrowane i aktywne. Zajęcia  były dla nich ciekawe i przyjemne  dzięki dużej ilości zintegrowanego, rytmicznego ruchu dopełnionego muzyką.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego