WYCIECZKI - przedszkole

Idź do spisu treści

Menu główne:

WYCIECZKI


JESIENNY SPACER PO LESIE

Korzystając z uroków pięknej jesiennej pogody, w październikowe przedpołudnie przedszkolaki pod opieką swoich pań wybrały się na wycieczkę do lasu na Wzgórze Pustki. W czasie drogi  obserwowały zmiany zachodzące jesienią w przyrodzie, rozmawiały o  tym jak należy zachować się w lesie, który jest domem roślin i zwierząt. Gdy dotarły na Wzgórze, las przywitał ich mnóstwem opadłych, kolorowych liści. Liście te stały się dla dzieci źródłem doskonałej zabawy. Wiele radości sprawiły im wędrówki po leśnych ścieżkach. Przedszkolaki mogły zobaczyć też piękną, odbudowaną Gontynę i pomodlić się na cmentarzu za poległych w czasie I wojny żołnierzy.  To była bardzo udana wycieczka. Wszyscy w dobrych nastrojach wrócili do przedszkola.


WYCIECZKA DO OGRODU WARZYWNEGO


W piękny październikowy dzień dzieci z grupy „Krasnale” wyruszyły na pieszą wycieczkę do ogrodu warzywnego. W ogrodzie dzieci zobaczyły różne warzywa w ich naturalnym środowisku. Mogły je dotykać, wąchać, nazywać a nawet zerwać i posmakować. Atrakcją był dla nich tunel, w którym pani Ewa uprawia różnego gatunku pomidory, ogórki, paprykę i sałaty. Podczas pobytu przedszkolaki miały także okazje skosztowania pysznych malin. Dostały także kilka różnych warzyw do „Kącika przyrody”. To była bardzo ciekawa i edukacyjna wycieczka. Dzięki niej przedszkolaki zobaczyły jak wiele różnych warzyw można uprawiać w ogrodzie.


WYCIECZKA DO WIOSKI INDIAŃSKIEJ
„FORT WAPITI” W ZALASOWEJ


12 czerwca 2019 r. nasze przedszkolaki wraz z rodzicami uczestniczyły w wycieczce autokarowej zorganizowanej z okazji „Dnia rodziny”. Miejscem docelowym wycieczki była Wioska Indiańska w Zalasowej „Fort Wapiti”. Celem     świętowanie przez dzieci i ich rodziców „Dnia Rodziny”. Na miejscu przywitała nas piękna pogoda i założyciele wioski  ubrani w strój indiański. Pobyt w wiosce rozpoczęliśmy od zwiedzania indiańskich namiotów„tipi”, w których mogliśmy zobaczyć różne przedmioty używane przez Indian: stroje ,koszule wojenne, noże, pióropusze, etniczne instrumenty oraz wiele innych przedmiotów. Oprócz zwiedzania na dzieci i rodziców czekały również inne atrakcje. Mogli oni poćwiczyć: strzelanie z łuku, strzelanie z dmuchawki, spróbować swoich sił w rzutach włócznią i rzutkami oraz w rzutach na rogi bizona. Dzieci miały także możliwość rywalizacji w łowieniu ryb czy zwijaniu węży. Po zabawie przyszedł czas na pyszną kiełbaskę i słodkie ciasteczka. Rodzice mogli  wypić pyszna kawą a przedszkolaki herbatkę lub soczki.  Nim opuściliśmy wioskę wszystkie dzieci uczestniczyły w warsztatach robienia indiańskiej biżuterii. Chętne przedszkolaki mogły dodatkowo ozdobić sobie twarz lub ręce indiańskimi symbolami. Na zakończenie spotkania z kulturą indiańska wszystkie dzieci zatańczyły  indiański taniec aligatora. W drogę powrotną zabraliśmy ze sobą piękne wspomnienia, wyjątkowe zdjęcia i pamiątki zakupione w indiańskim sklepiku.


WYCIECZKA DO SPÓŁDZIELNI MLECZARSKIEJ

W miesiącu kwietniu dzieci z grupy „Biedronki”  wybrały się na wycieczkę do pobliskiej Spółdzielni Mleczarskiej. Celem wycieczki było poznanie przez przedszkolaków kolejnego zawodu, tym razem pracy mleczarza.  Dzięki dużej życzliwości  pani Kierownik dzieci mogły zobaczyć gdzie i jak przetwarzane jest mleko oraz zobaczyć jak powstaje specjał naszej mleczarni serek „Łużniak”. Dziękujemy wszystkim pracownikom za ciekawe spotkanie.


JESIENNE WYCIECZKI PRZEDSZKOLAKÓW
NA WZGÓRZE PUSTKI
Z OKAZJI 100 – LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
PRZEZ POLSKĘ

W okresie od września do listopada dzieci z grup „Motylki”, „Krasnale” i „Biedronki” pod opieką swoich pań uczestniczyły w wycieczkach i spacerach  na Wzgórze Pustki. Z okazji obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, celem przewodnim wycieczek było złożenie kwiatów, zapalenie zniczy oraz udekorowanie barwami narodowym grobów poległych żołnierzy z czasów I wojny światowej. Dzieci podczas wędrówek po mogiłach poznały historię wydarzeń, które miały miejsce na tym Wzgórzu w czasie I wojny światowej. Mogły również   podziwiać piękną, odbudowaną po latach Gontynę. Wycieczki te, były dla naszych przedszkolaków doskonałą lekcją historii,  połączoną z zabawą  w leśnej scenerii.


WYCIECZKA RODZINNA DO KOPALNI SOLI W BOCHNI


 5 czerwca 2018r. odbyliśmy rodzinną wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni. Miała ona na celu wzmocnienie więzi rodzinnych przez wspólne spędzenie czasu oraz zwiedzanie kopalni soli. Podróż przez historię górnictwa solnego rozpoczęła się zjazdem szybem Sutoris do podziemi kopalni a następnie dzieci kolejką udały się w podróż w czasie z pomocą ekspozycji multimedialnej. Swoją wędrówkę rozpoczęły w epoce księżnej Kingi i poprzez czasy żupników genueńskich, mnicha cysterna dotarły do czasów współczesnych. Przemierzając kopalniane korytarze dzieci poznały historię wydobycia soli, dawne narzędzia i urządzenia służące do urobku soli. O trudach górniczego fachu obecnym opowiadał przewodnik w przebraniu średniowiecznego górnika. Niespodzianką dla przedszkolaków było spotkanie z tajemniczą postacią Bocheńskiego Skarbnika nazywanego „dobrym duchem kopalni”. Dzieci otrzymały od niego prezent w postaci woreczka z solą. Po części edukacyjnej rodzice razem ze swoimi dziećmi mieli czas na wspólną zabawę i korzystanie z dodatkowych atrakcji znajdujących się w podziemiach kopalni. To była wspaniała wycieczka, która wszystkim uczestnikom dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń i na pewno pozostanie na długo w pamięci.


WYCIECZKA DO MUZEUM LIZAKA W JAŚLE

W dniu 23 kwietnia 2018r. dzieci z grupy „Krasnale" pod opieką swoich Pań: Ewy i Pani Krysi udały się na wycieczkę do Muzeum Lizaka w Jaśle. Po przybyciu na miejsce dzieci przywitała Pani przewodnik. Zwiedzanie muzeum przedszkolaki rozpoczęły od poznania historii lizaka. Następnie oglądały i kosztowały różnego rodzaju cukry min.:  biały, trzcinowy i palmowy, poznały różnego rodzaju barwniki smakowe i aromaty zapachowe. Atrakcją były różnego rodzaju maszyny, stare i nowoczesne wykorzystywane do produkcji lizaków. W czasie warsztatów dzieci miały możliwość obserwowania po kolei cyklu powstawania masy cukrowej, z której następnie pod opieką Pani przewodnik wykonały swoje lizaki. Na zakończenie nasze przedszkolaki miały możliwość nie tylko  zobaczyć jak powstaje pizza wypiekana z pieca opalanego drzewem, ale także jej skosztować. Wycieczka do Jasła była kolejną ciekawą przygodą dla dzieci z naszego przedszkola.


PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH

Okres Wszystkich Świętych to odpowiedni moment na wspomnienie o tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych i odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu. W tych dniach również i nasze przedszkolaki  z grupy „Motylki” i „Krasnale” wybrały się wraz z opiekunami na cmentarz aby zapalić znicze na grobach zmarłych nauczycieli oraz bliskich naszych przedszkolaków. Nie zapomniały też o zapaleniu zniczy i modlitwie pod pomnikiem poległych żołnierzy, którzy walczyli o wolność i oddali swoje życie , abyśmy mogli żyć w wolnym kraju.JESIENNY SPACER NA WZGÓRZE PUSTKI

Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków, dlatego też przedszkolaki z grupy „Motylki” i „Krasnale” w słoneczny wrześniowy dzień wybrały się na wycieczkę na Wzgórze Pustki. Dzieci tego dnia, nie tylko podziwiały piękne jesienne krajobrazy pól i lasów, ale także obejrzały piękną, odbudowaną według pierwotnych planów Gontynę i odrestaurowane nagrobki żołnierzy poległych podczas I wojny światowej. Wiele radości sprawiła dzieciom zabawa spadającymi liśćmi i wędrówka leśnymi szlakami. Wycieczka ta była ciekawą i wesołą lekcją historii dla naszych przedszkolaków.


WYCIECZKA NA WZGÓRZE PUSTKI

15.09.2016r. dzieci z grupy „Motylki” i „Słoneczka” zaraz po śniadaniu wybrały się na wycieczkę do lasu. Głównym  celem  było zwiedzanie cmentarza wojskowego, który znajduje się na wzgórzu Pustki w Łużnej. Przedszkolaki obejrzały odbudowaną Gontynę i nagrobki żołnierzy, którzy zginęli  podczas I wojny światowej. Wspólna modlitwa za poległych była okazją do czczenia pamięci o zmarłych. W drodze powrotnej dzieci obserwowały piękno środowiska przyrodniczego, jakim jest las. Zapoznały się z roślinnością tam występującą, słuchały śpiewu ptaków, zbierały eksponaty leśne do kącika przyrody, a także miały okazję do  wspólnej zabawy. Dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza. Najmłodsi spędzili miło czas na świeżym, zdrowym powietrzu, a wspomnienia na długo pozostaną w ich pamięci.

„PIJ MLEKO- BĘDZIESZ WIELKI”

 5 kwietnia 2016 r. „Krasnale” wybrały się na wycieczkę do naszej miejscowej mleczarni. Pan Stanisław Bara - kierownik produkcji oprowadzał nas po pomieszczeniach mleczarni i opowiadał o znajdujących się tam urządzeniach i ich przeznaczeniu: zlewnia, pasteryzatornia, operatornia, serownia. Nasza mleczarnia część mleka odprowadza do przetwórstwa „Mlekovita”, u nas jest produkcja sera żółtego i wędzonego. Dzieci z zainteresowaniem słuchały pana kierownika mimo, iż w niektórych pomieszczeniach przytykały  nos z powodu specyficznego zapachu. Również obiecały, że będą pić mleko i spożywać przetwory z mleka. Była to ciekawa wycieczka.
               
Panu S. Barze serdeczne dziękujemy.

„Biedronki” poznają różne zawody.

Dnia 2 marca 2016 dzieci z grupy „Biedronki” złożyły wizytę w zakładzie fryzjerskim. Zapoznały się z pracą fryzjera i przyrządami przydatnymi w tym zawodzie. Z zainteresowaniem oglądały wyposażenie gabinetu fryzjerskiego, zadawały pytania pani fryzjerce.
  Również  odwiedziły miejscowy sklep spożywczy. Poznały bliska pracę ekspedientki, zobaczyły wyposażenie sklepu spożywczego, sposób ułożenia towaru na półkach. Chętne przedszkolaki dokonały drobnych zakupów.


Praca weterynarza

  6 listopada grupa „Krasnale” spotkała się z panem P. Białobokiem-lekarzem weterynarii pracującym w naszej miejscowości. Mimo wielu obowiązków pan doktor znalazł czas, aby opowiedzieć dzieciom o swojej pasjonującej pracy. Dzieci zobaczyły nie tylko aptekę z lekarstwami dla różnych zwierząt, ale i gabinet zabiegowy, w którym pan doktor przeprowadza zabiegi i leczy zwierzęta.
   Serdecznie dziękujemy panu weterynarzowi za miłe, ciekawe spotkanie.


PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH !
        W dniu 30.10.2015 r. tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych przedszkolaki  wraz ze swoimi wychowawczyniami  i Panią Dyrektor przedszkola odwiedziły cmentarz parafialny
, a 29.10 cmentarz wojenny na wzgórzu Pustki. Okres przed Świętem Zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych i o odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu, jakim jest cmentarz. Celem wycieczki było wdrażanie do czczenia pamięci o zmarłych; zapalenie zniczy i wspólna modlitwa nad grobami. Nasza wizyta na cmentarzu pokazała rzadko spotykaną u dzieci powagę i zamyślenie.


RANCZO PRZYJACIÓŁ PRZYRODY

  10 czerwca grupa „Krasnale” i „Biedronki”, a 18 czerwca grupy starsze „Słoneczka” i „Motylki” odbyły wycieczkę do Stadniny koni w Stróżach. Pani Basia oprowadzała nas po pomieszczeniach stajni, zapoznała z ich wyposażeniem i opowiadała o każdym z jej mieszkańców: imię konia i jego rodowód. Każdego konia z boksu wyprowadzał pan Andrzej i dzieci mogły go oglądnąć, określić maść, a największego łakomczucha- kuca Pioruna karmiły suchym chlebem. W ujeżdżalni dwa najłagodniejsze konie- Bursztyn i Tygrys woziły dzieci pod opieką trenerów: pani Marysi i pana Łukasza. Oprócz koni dzieci zobaczyły trzy kozie siostry: Felę, Melę i Amelę, a także kurnik, w którym najpiękniejszym jego mieszkańcem był bażant królewski. Wiele radości sprawiły dzieciom zabawy na świeżym powietrzu. Bardzo ciekawe były przygotowane przez panią Elę warsztaty plastyczne: cuda ze starej gazety. Dzieci oglądały wykonane przez osoby niepełnosprawne różne przedmioty wykonane ze starych gazet, a także malowały kolorowymi farbami papierowe koszyczki na swoje skarby. Niespodzianką dla naszych przedszkolaków było ognisko na którym starsze grupy piekły kiełbaskę samodzielnie, a młodsze z pomocą tamtejszych pracowników. Po smacznym posiłku kolejna atrakcja: każdy mógł wybrać sobie wzór i panie według niego malowały twarze. Zadowoleni, radośni z pięknie umalowanymi buźkami wróciliśmy do przedszkola. Wiele atrakcji  i piękna pogoda w tych dniach sprawiły, że wycieczka była udana i na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.


W piekarni
W piekarni piekarz go wypieka,
by potem na nas  w sklepie czekał.
Świeżutki, całkiem już gotowy
pszenny, na miodzie lub razowy.

 

15 maja odwiedziliśmy naszą łużniańską piekarnię. Oglądaliśmy zakwas na chleb, ogromne dzieże na prąd, piece, stolnice, maszyny do wykrawania ciastek, krojenia chleba, wagę do ważenia chleba, bo jak wiadomo każdy chleb przed upieczeniem musi być zważony, jak i magazyn i pomieszczenie z regałami gdzie chleby po wyciągnięciu z pieca stygną. Jak dzieciom wiadomo chleb należy szanować i nie wolno wyrzucać dlatego też w piekarni z suchego pieczywa, którego nie sprzedano w sklepach robi się bułkę tartą lub sprzedaje dla ptaków, zwierząt domowych. Dzieci poznały różnego rodzaju pieczywo w zależności od użytej mąki: żytnie, razowe, pszenne, pszenno-żytnie, z ziarnami itd. nie tylko oglądały, ale i kosztowały różnego rodzaju bułeczek, które dostaliśmy od pana piekarza.    
                            

                          
Bardzo dziękujemy panu piekarzowi.


U krawcowej

"Kto zszywa materiał, aby z części małych zrobić sukienkę lub garnitur cały?"
13  maja wybraliśmy się do zakładu krawieckiego. Pani krawcowa mama Bartosza Jurysa opowiadała nam o swojej pracy i jednocześnie pokazywała różne maszyny i przybory min.:  kolorowe szpule nici, metr, igły, profesjonalną maszynę do szycia, do krojenia materiału, żelazko parowe, model, który w zależności od rozmiarów powiększa się lub pomniejsza, przymierzalnię. Dzieci podziwiały także ekspozycję sukien ślubnych, jak i okolicznościowych strojów na różne okazje np. bal karnawałowy, które można kupić lub wypożyczyć. Było to ciekawe i edukacyjne spotkanie.               
                                
Pani krawcowej serdecznie dziękujemy.


U strażaków

  „Mój tata jest strażakiem i hełm stalowy ma  Na pewno kiedyś także strażakiem będę ja.”

O pracy strażaka dzieci mogły porozmawiać i dowiedzieć się będąc w Straży Pożarnej 12 maja. Strażacy pokazali nam ubiór, kombinezon, różne urządzenia i opowiedzieli o ich przeznaczeniu i działaniu. Pan komendant B. Kotowicz nadmienił, że obecnie zabudowa jest przeważnie murowana, więc nie dochodzi do tak częstych pożarów  jak dawniej, gdy  domy były pokryte strzechą. Obecnie praca strażaka to przede wszystkim pomoc w wypadkach drogowych, klęskach żywiołowych np. powodziach, zabezpieczanie i ochrona różnych uroczystości, ogólnie pomoc ludności. Tradycyjnie już na zakończenie strażacy wręczyli dzieciom słodkie upominki i odbyła się chyba najbardziej oczekiwana przejażdżka  wozem strażackim.                                     

                 
Strażakom serdecznie dziękujemy.  


Uwielbiamy zabawy na śniegu.

Przedszkolaki korzystając ze sprzyjającej pogody, wychodzą na spacery oraz podziwiają  uroki zimy. Przed każdym wyjściem na świeże powietrze dzieci  przypominają sobie jak należy ubierać się zimą, aby ochronić się przed śniegiem i mrozem.  Spacerują po głębokim śniegu, dokarmiają ptaki, lepią ze śniegu bałwana. Mają  możliwość podziwiać  piękne zimowe krajobrazy, a przy okazji hartują się na świeżym powietrzu.

Pamiętamy o zmarłych

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dni, w których odwiedzamy cmentarze i groby naszych bliskich zmarłych, uczymy patriotyzmu oraz przybliżamy historię regionu.
W tym roku (zresztą jak co roku) nasze przedszkole odwiedziło groby na cmentarzu parafialnym- obecnie już komunalnym  w Łużnej. Dzieci zaniosły i zapaliły znicze, pomodliły się za zmarłych oddając  w ten sposób   szacunek  osobom, które od nas odeszły. Dowiedziały się także jak  zachować się w takim miejscu, jakim jest cmentarz.


Dzień lasu

W październiku w słoneczny, piękny dzień obchodziliśmy dzień lasu. Z tej okazji wspólnie (wszystkie grupy) wybraliśmy się na wycieczkę na „Pustki”. W drodze podziwialiśmy piękne krajobrazy. W lesie rozpoznawaliśmy drzewa iglaste i liściaste, obserwowaliśmy jaszczurkę, która zwinnie umykała z naszego pola widzenia. Podczas spaceru leśnymi ścieżkami zbieraliśmy grzyby i rośliny; przez chwilę obserwowaliśmy robotników pracujących przy wykańczaniu wznoszonej gontyny. W skupieniu zmówiliśmy modlitwę za poległych żołnierzy. Na polanie była okazja do swobodnej zabawy, z chętnymi dziećmi zbieraliśmy kolorowe liście i układaliśmy bukiety, z którymi pełni radości wróciliśmy do przedszkola, gdzie odbył się turniej wiedzy o lesie i jego mieszkańcach.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego