WYCIECZKI - przedszkole

WYCIECZKI

HISTORIA > 2015/2016

Wycieczka do sali zabaw „Mały Robinson” w Gorlicach
Dzieci z grupy „Biedronki” i „ Krasnale” odwiedziły salę zabaw w dniu 9  maja 2016r. Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji w przestrzeni a także integracja dzieci. Przed wyjazdem przedszkolaki zostały zapoznane z zasadami zachowania się podczas pobytu w centrum zabaw i przestrzegania ich, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu rur, przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Wysoka zjeżdżalnia znajdowała się na samym szczycie konstrukcji i nie brakowało dzielnych i odważnych aby ją pokonać. Dzieciaki z wielką chęcią znajdowały sobie zajęcie korzystając także z mini pojazdów, dmuchanych piłek, klocków, domku dla lalek. Każdy kto poczuł zmęczenie mógł skorzystać z zacisznego kącika malucha w którym można było odpocząć. Pobyt bardzo szybko dobiegł końca i nadszedł czas pożegnania się z tym magicznym i bajkowym miejscem. Podczas drogi powrotnej  każda twarz dziecka była  szczęśliwa i uśmiechnięta, a  przeżycia towarzyszyły dzieciom przez następne dni.

Wycieczka do Zagrody Maziarskiej  w Łosiu

Dnia 2 czerwca  2016 r. dzieci z grupy  Słoneczka i grupy „Motyle wraz z Panią  dyrektor oraz wychowawczyniami grup  oraz kilkoma mamami zwiedziły zagrodę Maziarską w Łosiu. Łosie k. Gorlic to wieś łemkowska, której mieszkańcy tradycyjnie zajmowali się wędrownym handlem mazią i smarami. Pogoda była deszczowa, ale humory dzieci były wspaniałe.  W zagrodzie dzieci zobaczyły wóz  maziarski, beczki, zalewajki, próbki mazi i ropy naftowej oraz  strój maziarza. Dzieci dowiedziały się co robili maziarze, do czego  służy maź oraz dziegieć.  Niegdyś była to tzw. koło maź  używana głównie do smarowania osi drewnianych wozów. Uzyskiwano ją w procesie suchej destylacji odpadów sosnowych. Naoliwiano nimi również inne elementy ruchome w sprzętach gospodarskich oraz ruchome części młynów i tartaków. Dziegieć, który był produkowany na masową skalę także w sąsiedniej Bielance, był uważany za skuteczny lek na choroby skóry (zwłaszcza łuszczycę), działał dezynfekująco. Był wykorzystywany również w pielęgnacji racic bydła i kopyt koni oraz jako impregnat (płótna, skóry), uszczelniacz i klej. Odstraszał również komary, dlatego dzisiaj na pewno cieszyłby się powodzeniem.

W starodawnej chałupie dzieci zobaczyły dawne sprzęty, przedmioty codziennego użytku, którymi posługiwali się ludzie żyjący dawniej na terenie Łosia i okolic. Dzieci bawiły się w dawne zabawy ze śpiewem np.” Mało nas”, „Julianka”,  „ Rolnik sam w dolinie”…….
Z kolei brały udział w warsztatach, które były inspirowane tradycyjnym wzornictwem, ręcznie  drukowanych  tkanin, z których  szyto m.in. kabaty, zapaski, chusty.

Podczas zajęć, dzieci przyjrzały  się dokładnie elementom graficznym, z których składały się  ludowe wzory (kropki, kreski, linie itp.). Wykorzystując powszechny, najbardziej archaiczny znak: kropkę  stworzyły  własny indywidualny wzór na kawałku płótna, korzystając  z przygotowanych stempli nabitych gwoździami.   Własnoręcznie zadrukowane kawałki płótna wykonane na warsztatach dzieci zabrały do przedszkola jako oryginalną pamiątką z pobytu w muzeum.
Na koniec dzieci zwiedziły piękną drewnianą  cerkiew greckokatolicką pod wezwaniem Narodzenia NMP.