WSPÓŁPRACA - przedszkole

WSPÓŁPRACA

HISTORIA > 2013/2014

Nasze spotkania ze strażakami
Nasza placówka od lat współpracuje z Ochotniczą Strażą Pożarną w Łużnej.
  Pierwsze spotkanie odbyło się w lutym na feriach zimowych, podczas których strażacy zorganizowali zajęcia dla dzieci przedszkolnych i szkolnych. Celem tych zajęć było zapoznanie dzieci z pracą strażaka (wyposażeniem wozu strażackiego, ubiorem strażaka do ćwiczeń, gaszenia pożarów, usuwania owadów itp.).Ponadto dzieci zapoznały się w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy (przy użyciu fantomów), jak zapobiegać powstawaniu pożaru. Organizowane były różne zabawy ruchowe, treningi ze strażakami, konkursy, gry planszowe itp. Oprócz poznania ubiorów strażaka, wyposażenia wozów miały okazję obserwować rozcinanie drzwi samochodu specjalnymi pneumatycznymi nożycami. Otrzymały również paski odblaskowe na wierzchnie ubranie oraz malowanki do kolorowania.

2 kwietnia 2014 roku  odbyło się w przedszkolu bardzo ciekawe spotkanie, które miało na celu przybliżenie dzieciom prostych zasad z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Pan  mgr Jarosław Augustyn starszy aspirant wraz z członkami OSP w Łużnej  przeprowadzili  w przedszkolu zajęcia z dziećmi w zakresie udzielania I pomocy przedmedycznej.
Dzieci  należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy. Przedszkolaki obserwowały pokaz  ratowania osoby poszkodowanej, a następnie  same mogły wykazać się praktyczną znajomością udzielania I pomocy. Ćwiczyły zasady masażu serca i sztucznego oddychania na fantomach.  Wykazały się dużą wiedzą   dotyczącą znajomości telefonów alarmowych. Poznały też sposób postępowania w przypadku zasłabnięć, zranień, złamań. To były wspaniałe zajęcia. Dziękujemy strażakom za ich przeprowadzenie.

7 maja 2014r. dzieci spotkały się po raz  kolejny raz w Straży Pożarnej. Tym razem z okazji Dnia Strażaka. Strażacy przygotowali dla przedszkolaków wiele atrakcji. Najbardziej wyczekiwaną była przejażdżka wozem strażackim po okolicy. Przejażdżkę poprzedziła  krótka pogadanka o roli strażaka, pokaz ubrań w zależności od wykonywanych zadań, przypomnienie numerów alarmowych. Na koniec spotkania każdy przedszkolak otrzymał upominek: przybory szkolne, puzzle i słodycze. Dzieci  były zachwycone. Wręczyły gospodarzom rysunki i kwiaty oraz  złożyły  życzenia z okazji Ich święta.
                                    Serdecznie dziękujemy.

Spotkanie z higienistką szkolną

14 marca odbyło się spotkanie z higienistką szkolną. Miało ono na celu uświadomienie dzieciom od czego zależy nasze zdrowie. Higienistka zwróciła uwagę na ważność zjadania pierwszego śniadania i konieczność zjadania pięciu posiłków dziennie. Nie może zabraknąć w diecie każdego dziecka owoców i warzyw spożywanych na surowo, w postaci sałatek, surówek soków czy przecierów.
   Pielęgniarka podkreśliła znaczenie ruchu na świeżym powietrzu, gimnastyki, spacerów, dbania  o czystość własną

i otoczenia, unikania hałasu.
             „Zdrowym być jak rydz
               rosnąć jak na drożdżach
               Czy można tak żyć?
               A właśnie, że można!
              Wystarczy codziennie się gimnastykować
              Chodzić na spacery i zęby szorować!”
   Pani higienistka zwróciła również dzieciom uwagę na ważność częstego mycia rąk przed każdym posiłkiem, po wyjściu z toalety czy po zabawie w piaskownicy. Zademonstrowała sposób prawidłowego mycia rąk według kolejnych etapów. Zapewniła dzieci, że jeżeli dostosują się do jej rad, to na pewno będzie to z korzyścią dla ich zdrowia.
  Dobre rady odzwierciedla doskonale treść wiersza:
             „Kąpać pod prysznicem i często myć ręce;
              owoców i warzyw zjadać jak najwięcej.
              Hałasu unikać, tak jak i słodyczy.
              To właśnie dla zdrowia najbardziej się liczy.”

Spotkanie z zasłużonym człowiekiem
Dnia 2. X. 2013 roku odbyło się spotkanie z emerytowanym organistą panem
Tadeuszem Rzącą. Pracował On przez wiele lat w naszym Kościele parafialnym, prowadził chór i scholę dziewcząt. Przez wiele lat sam wypiekał i zaopatrywał miejscowych księży w komunikanty i opłatki. Bardzo lubi dzieci, więc chętnie przyjął zaproszenie pani dyr. naszego przedszkola. Spotkanie odbyło się w kuchni w Gminnym Ośrodku Kultury. Pan Tadeusz pokazał sposób wypiekania komunikantów i opłatków. Dzieci miały możliwość obejrzenia zabytkowego żelazka (300 lat) do wypieku i pokosztowania opłatków. Przedszkolaki stwierdziły, że przypomina im to domowy wypiek naleśników, i że bardzo im smakuje. Pan Tadeusz nie mógł nadążyć z wypiekami tak pałaszowały opłatki. Było to bardzo ciekawe spotkanie. Bardzo dziękujemy.