WSPÓŁPRACA - przedszkole

Idź do spisu treści

Menu główne:

WSPÓŁPRACA

WIZYTA POLICJANTA W NASZYM PRZEDSZKOLU

Najważniejszym wydarzeniem w dniu 8 maja 2018r. dla naszych przedszkolaków była wizyta policjanta Wydziału Ruchu Drogowego aspiranta sztabowego, Pana Pawła Zawiślaka. Tematem przewodnim spotkania było bezpieczeństwo przedszkolaków na drogach i ulicach. W trakcie pogadanki dzieci przypomniały sobie nie tylko zasady ruchu drogowego, ale także zasady prawidłowego zachowania na chodnikach i w miejscach nieuwidocznionych oraz zasady bezpiecznego i prawidłowego przejazdu dzieci w samochodach. Policjant pokazał dzieciom swoje wyposażenie na służbie i wyjaśnił do czego służą te przedmioty. Przedszkolaki miały okazję zadawać pytania  Panu policjantowi. Interesowało je, czy w czasie służby użył broni i czy dużo jest wypadków na naszym terenie. Pod koniec spotkania dzieci oglądały wyposażenie auta policyjnego i słuchały sygnału alarmowego. Bardzo dziękujemy Panu Pawłowi  Zawiślak za spotkanie.
WIZYTA W SWIETLICY SZKOLNEJ
W okresie przedświątecznym przedszkolaki w ramach współpracy ze szkołą uczestniczyły  w zajęciach plastyczno – technicznych prowadzonych przez opiekuna świetlicy szkolnej panią Martę Michalik. W czasie spotkania przedszkolaki najpierw miały możliwość obejrzenia różnych ozdób choinkowych wykonanych przez panią Martę i jej podopiecznych, a następnie  wspólnie ze starszymi kolegami ze szkoły, same wykonywały różne ozdoby choinkowe. Wykonane przez dzieci łańcuchy choinkowe, papierowe bombki ozdobiły przedszkolną choinkę.Z wizytą w Straży Pożarnej

Już od kilku lat tradycją w naszym przedszkolu jest coroczna wizyta przedszkolaków w Komendzie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łużnej. Również i tego roku 18 maja, przedszkolaki pod opieką pań uczestniczyły w wycieczce do Straży Pożarnej. Celem wycieczki było poznanie pracy strażaków, kształtowanie świadomości znaczenia i charakteru ich pracy, zapoznanie się z wyposażeniem wozów strażackich oraz modelowanie właściwych zasad zachowania się  w przypadku zagrożenia pożarowego. Po przybyciu na miejsce, panie i panowie strażacy chętnie opowiadali naszym małym podopiecznym o swojej ciężkiej i nader niebezpiecznej pracy, a także odpowiadali na wszelkie pytania, które padały ze strony dzieci. Przedszkolakom zostały przedstawione zadania straży pożarnej, obejrzały pokaz różnego rodzaju umundurowań strażackich oraz narzędzi i urządzeń wykorzystywanych w pracy strażaka.

Dużo radości dostarczyła dzieciom możliwość przymierzania prawdziwego hełmu i odzieży strażackiej. Strażacy wręczyli  przedszkolakom słodkie upominki i małego pluszowego misia w stroju strażackim. Największą jednak atrakcją podczas tego spotkania była dzięki dużej życzliwości strażaków możliwość przejazdu wozem strażackim. Na ten moment przedszkolaki zawsze czekają z niecierpliwością i wielką euforią.
Bardzo dziękujemy wszystkim Strażakom za wspaniałe i niezapomniane dla naszych przedszkolaków chwile. Dziękujemy, że co roku pamiętają o naszych przedszkolakach, że przyjmują nas z wielką ochotą i życzliwością. Dzięki takim wizytom dzieci nie tylko doskonale się bawią, ale przede wszystkim nabywają wiedzę dotycząca pracy strażaków, zasad zachowania w sytuacjach zagrożenia pożarowego, a także już od najmłodszych lat uczą sie szacunku dla ciężkiej, bardzo niebezpiecznej i tak nam wszystkim potrzebnej pracy strażackiej.

Samorządowe Przedszkole w Łużnej

Poznajemy zawody - w sklepie u pani ekspedientki
Dzieci poznały również  prace sprzedawcy –ekspedientki odwiedzając jeden z wielu sklepów wielobranżowych w naszej miejscowości noszący nazwę „Maja”. Panie tam pracujące opowiedziały dzieciom na czym polega ich praca, jakie urządzenia pomagają im w pracy, np. zademonstrowały działanie kasy fiskalnej. Dzieci zwiedziły działy, w których można kupić: obuwie, ubrania dla dorosłych, chemię gospodarczą, kosmetyki, ale najbardziej interesował je dział z ubraniami oraz zabawkami dla dzieci- trudno było ich z stamtąd wyciągnąć.
Ta forma zajęć organizowanych poza terenem przedszkola jest dla dzieci bardzo interesująca oraz przyczynia się do zdobywania wiedzy w sposób łatwy i przyjemny.

Poznajemy zawody -u pani krawcowej

Poznały również pracę i narzędzia pracy krawcowej:  różne maszyny krawieckie, specjalne parowe żelazka oraz inne drobne przybory potrzebne do pracy. Dowiedziały się, jak złożyć zamówienie na bluzkę czy spodnie. Pani krawcowa pokazała też, jak się bierze miarę, robi formę,  kroi materiał, wycina specjalnymi nożyczkami  i zszywa materiał. Dzieci miały też okazję oglądnąć, a nawet przymierzyć przeróżne stroje, które można wypożyczyć w tym zakładzie krawieckim np. na bal przebierańców, na  przedstawienie.  Wszystkie dziewczynki w tym dniu chciały zostać projektantkami i krawcowymi.
Poznajemy zawody-
u pana fotografa

W związku z realizacją tematu „ Poznajemy zawody”   starszaki  wybrały się na wycieczkę do fotografa.    W zakładzie fotograficznym oglądały wyposażenie studia fotograficznego, a Pan fotograf opowiedział im o swojej pracy (pokazał im różne rodzaje aparatów fotograficznych, lamp, drukarkę do zdjęć oraz gotowe zdjęcia, ramki, albumy). Na koniec  wykonał dzieciom grupowe zdjęcie, które dzieci potem wraz z panem fotografem na komputerze: retuszowały, zmieniały tło, obserwowały jego drukowanie. Każde dziecko na koniec otrzymało to zdjęcie na pamiątkę od fotografa i zabrało je do domu.Czytamy już od przedszkola

Począwszy od września w ramach realizacji programu „Czytamy już od przedszkola”, zarówno grupy starsze jak i młodsze raz w miesiącu uczestniczą w zajęcia prowadzanych w bibliotece szkolnej  przez opiekuna tejże biblioteki -panią Barbarę Bańdur. Pani Basia nie tylko zapoznaje dzieci z postacią wybranego w danym miesiącu autora literatury dla dzieci, ale także prezentuję jego twórczość, czytając dzieciom wybrane wiersze. Spotkania te są dla naszych przedszkolaków nie tylko źródłem wiedzy ale i także chwilą wesołej zabawy.
W ramach programu od miesiąca września do czerwca przedszkolaki zapoznają się z literaturą: M. Konopnickiej, J. Tuwima, J. Brzechwy, L.J. Kern
a, W. Chotomskiej, J. Kulmowej, A. Frączek, D. Wawiłow, D. Gellner i G. Kasdepke.


MALI  RATOWNICY

  13 października w ramach projektu „Bezpieczna szkoła” braliśmy udział w spotkaniu z oficerem prasowym Powiatowej Straży Pożarnej w Gorlicach. Przedstawił nam prezentację na temat pierwszej pomocy. Udzielanie pierwszej pomocy jest bardzo ważnym zagadnieniem, gdyż nie możemy przejść obojętnie wobec osób, które potrzebują pomocy. Dowiedzieliśmy się co należy zrobić, w jaki sposób się zachować w  przypadku poszkodowanego nieprzytomnego, zadławienia, zakrztuszenia, omdlenia, duszności, padaczki, cukrzycy, ostrego zatrucia, krwotoku. Chętne przedszkolaki ćwiczyły  masaż serca na fantomie, układanie w pozycji bezpiecznej, improwizowały zachowanie się w przypadku napotkania nieprzytomnego człowieka. Oczywiście, aby te wiadomości i ćwiczenia się utrwaliły musimy często do nich wracać gdyż są to umiejętności na całe życie.


Spotkanie z policjantem

Dnia 9 września 2016 r., na zaproszenie naszej pani dyrektor Anny Ćwiklik, w ramach programu „ Bezpieczna szkoła”,  przybyli do naszego przedszkola policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach. Tego dnia dzieci z wszystkich grup wiekowych zgromadziły się w ogródku przedszkolnym, aby powitać niecodziennych gości. Podczas spotkania przedszkolaki  dowiedziały się jak ważna, odpowiedzialna i niebezpieczna jest praca policjanta. Duże zainteresowanie u dzieci wywołało umundurowanie i wyposażenie policjantów, w szczególności czapka, która wędrowała z głowy na głowę wielu chętnych do jej przymierzenia, policyjny lizak, broń oraz kajdanki. Dużą atrakcją spotkania okazała się prezentacja samochodu i motorów policyjnych oraz demonstracja ich sygnałów ostrzegawczych. Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie, które na pewno długo pozostanie w pamięci naszych dzieci.  


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego