OSIĄGNIĘCIA - przedszkole

Idź do spisu treści

Menu główne:

OSIĄGNIĘCIA


Przegląd Dorobku Artystycznego Przedszkoli „Pajacyk”

 12 czerwca 2018 roku po raz kolejny do Wiejskiego Domu Kultury w Woli Łużańskiej zawitali najmłodsi artyści ze wszystkich przedszkoli z Gminy Łużna. Okazją był kolejny -  już 10 Przegląd Dorobku Artystycznego Przedszkoli „Pajacyk”. W tym roku nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy „Motylki” pod opieką wychowawczyni Janiny Stępień. Przedszkolaki przedstawiły  teatrzyk pt. „O tym jak powstało godło Polski” oraz taniec - „Chodzony polonez łużniański”. Po występach wszystkich grup artystycznych słowa podziękowania i uznania do dzieci i ich opiekunów skierowali przybyli goście - Pan Wójt Kazimierz Krok oraz dyrektor CUW -  Pan Marian Skowron. Każde przedszkole otrzymało także pamiątkowy dyplom oraz kosz pełen słodyczy.

Konkurs plastyczny  „Jesteśmy dobrymi kolegami”.

W dniu 15.12.2017 r. w Samorządowym Przedszkolu w Szalowej odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie gminnego konkursu plastycznego „Jesteśmy dobrymi kolegami” zorganizowanego przez pracowników tegoż przedszkola. Nasze przedszkole reprezentowała praca Kamili Wróbel  z grupy „Motylki” pod opieką pani Janiny Stępień. Z przyjemnością informujemy, że zaszczytne, pierwsze miejsce w konkursie zajęła właśnie praca naszej Kamili.  Dyplom i nagrodę rzeczową, odebrała ona z rąk dyrektor przedszkola, pani Bogusławy Śliwa. Gratulujemy Kamilce  jej wielkiego sukcesu.


KONKURS „MÓJ WYMARZONY LIZAK”
W grudniu przedszkolaki z grupy „Krasnale” wzięły udział w konkursie plastycznym pt. Mój wymarzony lizak”  organizowanym przez Muzeum Lizaka w Jaśle. Prace konkursowe wykonali: Ania Niemasik, Ewa Ćwiklik i Dawid Skiba. W nagrodę otrzymali dyplomy i bezpłatne bilety wstępu do nowopowstałego „Muzeum lizaka” w Jaśle. Gratulujemy uczestnikom konkursu.


Program „Mamo, tato, wolę wodę!”

Za nami kolejny rok realizacji programu edukacyjnego „Mamo, tato, wolę wodę!”  prowadzonego przez Żywiec Zdrój przy wsparciu Instytutu Żywności i Żywienia oraz Instytutu Matki i Dziecka, którego celem jest edukowanie dzieci w zakresie pozytywnego wpływu wody na organizm człowieka i jej znaczenia dla całego środowiska. Za nami kolejny rok spotkań z „Superwodnymi bohaterami”.


Wielką akcję ogłaszamy.
Do palaczy przemawiamy.
Oto nadszedł czas najwyższy,
Zrobić prezent swym najbliższym,
Czas pożegnać się z paleniem,
Zaciąganiem i dymieniem.
Już nie trujcie otoczenia.
Koniec. Dosyć już palenia,
Bo papieros niszczy zdrowie.
Każdy o tym Wam opowie,
Psuje serce, niszczy płuca.
Dopływ tlenu Wam zakłóca.
A więc panie i panowie,
Jeśli miłe Wam jest zdrowie,
To palenie rzućcie wraz
Zdrowe życie zacząć czas


Domek do zabawy dla dzieci

Dzieci z grupy „Słoneczka”  pod kierunkiem Pani Janiny Kotowicz  wzięły udział w VI edycji Wielkiego Konkursu Ekologicznego  dla przedszkoli  organizowanego pod  hasłem : „ Zrób to sam”.  Wykonały  domek, który powstał na konstrukcji z listew drewnianych, wykorzystanych ze starych mebli. Do listew przyklejono kartony z pudełek. Dach  wykończono rolkami papierowymi, a ścianki butelkami plastikowymi. Okna i drzwi przyozdobiono nakrętkami z butelek. Firanki zrobiono z worków siatkowanych po warzywach.
Domek został wykorzystany przez dzieci do wspaniałej  zabawy.
Przedszkole zdobyło nagrodę w  głosowaniu jurorów: dyplom oraz filmy edukacyjne dla dzieci.

„Pajacyk”
2 czerwca 2015 roku dzieci z grupy „Krasnale” i „Motyle” wzięły udział w VII Przeglądzie  Dorobku Artystycznego Przedszkoli, który odbył się w sali Domu Ludowego w Woli Łużańskiej. Prowadzącym był dyrektor GOK w Łużnej Pan Henryk Waląg. Zaproszeni goście, którzy przybyli na przegląd to dyrektor Marian Skowron, wójt Gminy  Łużnej Kazimierz Krok oraz współorganizatorka pani Krystyna Kaleta – dyrektor
Zespołu Szkolno-Przedszkolnego  w Woli Łużańskiej.
Z grupy Krasnale pod kierunkiem Pani Ewy Pater wystąpiła solistka Oliwia Czech, która zaśpiewała piosenkę „Wiosenny bal”. Towarzyszył jej zespół taneczny z tejże grupy.  Ponadto z grupy „Motyle” pod kierunkiem Pani Janiny Stępień wystąpiły Paulina i Patrycja inscenizując wiersz  Jana  Brzechwy „ Żuk i Biedronka”.
W przeglądzie wzięły również udział dzieci  przedszkolne z Biesnej, Bieśnika, Szalowej, Mszanki i Woli Łużańskiej.
Każde przedszkole otrzymało pamiątkowy dyplom  wręczony osobiście przez Pana Wójta oraz cukierki.
”Pałac  dla czterech żywiołów”

Dnia 15 kwietnia 2015 roku przedszkolaki z grupy „ Motyle” wzięły udział w konkursie plastycznym ”Pałac  dla czterech żywiołów” zorganizowanym przez Samorządowe Przedszkole w Szalowej.
Uczestnikami powyższego konkursu były  dzieci ze wszystkich przedszkoli z gminy Łużna zdobywając  I, II i III miejsce. Nasze przedszkolaki  otrzymały dyplom za udział.  Mimo to praca plastyczna podobała się wszystkim  dzieciom oraz jury.
Wielki Konkurs Ekologiczny
 W listopadzie wzięliśmy udział w V edycji Wielkiego Konkursu Ekologicznego dla przedszkoli pod hasłem „Zwierzakolubni”. Tym razem pracę konkursową zrobiły dzieci z grupy „Krasnale”. Wykonały kota i pszczołę wykorzystując odpady: butelki po wodzie mineralnej i po płynie do prania, makulaturę, kapsle, folię bąbelkową i plastikowe paski plombujące przesyłki kurierskie. Swoją pracę nazwały „Kraina Miaukota”. Nie udało nam się wygrać nagrody, ale warto było, bo było to fajne i ciekawe zajęcie. W podziękowaniu otrzymaliśmy dyplom.

Mamy status „Przedszkola w ruchu”

W odpowiedzi na apel Ministerstwa Edukacji Narodowej nasze przedszkole zostało zgłoszone do konkursu „Przedszkole w ruchu”. Realizując wyznaczone obszary spełniliśmy wymagania i otrzymaliśmy status "Przedszkola w ruchu".
Efektem udziału dzieci, rodziców i kadry było:

1. Poznani
e  aktywnych form spędzania czasu wolnego.
2. Minimalizacj
a wad postawy i nieprawidłowych nawyków w tym         zakresie.
3.  Pogłębi
enie więzi rodzinnych.
4.  Propagowani
e  korzyści dla rodziny wynikających ze wspólnych           zabaw na powietrzu.
5. Zaspokojenia podstawowych potrzeb dziecka: ruchu i poczucia
       bezpieczeństwa.„Nakręć się”

Corocznie nasze przedszkole angażuje się w szereg akcji charytatywnych i związanych z ochroną środowiska. Jedną z nich jest akcja „Nakręć się”. Poprzez zbiórkę nakrętek niesiemy pomoc choremu Dominikowi. Dwa razy w roku zebrane przez dzieci, rodziców, nauczycieli nakrętki odbiera dziadzio Dominika z Woli Łużańskiej, który wraz z babcią segreguje je  i przygotowuje do odbioru przez firmę Ekopoldex. Dzięki zebranym funduszom Dominik, który mieszka z rodzicami w Krakowie  może korzystać z turnusów  rehabilitacyjnych i całorocznej rehabilitację w domu.
Realizacja programu
,,Kubusiowi Przyjaciele Natury"


   Otaczająca nas przyroda jest bezcennym skarbem, dlatego szacunku do niej uczymy już od najmłodszych lat. Kształtując wrażliwość dziecka na piękno natury, chronimy środowisko  i dbamy o przyszłość kolejnych pokoleń. Pomocą w realizacji tych zadań jest realizowany od 6 lat program ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury".

„5 porcji warzyw, owoców lub soku”

  Przedszkole wzięło  udział w II edycji  Programu  „5 porcji warzyw, owoców lub soku”.  Program edukacyjny "5 porcji warzyw, owoców lub soku"  skierowany  był do dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców oraz nauczycieli w przedszkolach. Kampania finansowana była  przy wsparciu Unii Europejskiej oraz Rzeczypospolitej Polskiej a także  współfinansowana ze środków funduszu promocji owoców i warzyw. Przedszkole przeprowadziło cykl zajęć zgodnie z przesłanymi materiałami i scenariuszami opracowanymi przez metodyków i  ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia. Dzieci otrzymały  bezpłatnie komplet atrakcyjnych materiałów do wykorzystania podczas zajęć: materiały edukacyjne ze scenariuszami zajęć, książeczki dla każdego dziecka, broszury informacyjne dla rodziców, plakaty.
  
Celem programu było propagowanie wśród dorosłych i dzieci spożywania 5 porcji warzyw, owoców lub soku dziennie, kształtowanie  właściwych nawyków żywieniowych, właściwej diety.  Dzieci przy pomocy zmysłów-wzroku, smaku, dotyku, zapachu, słuchu  oraz różnorodnych zabaw i zadań, wierszyków, rymowanek, prac plastycznych, poznawały warzywa i owoce, ich wartości odżywcze oraz kształtowały  nawyk ich spożywania w różnych postaciach. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzienne spożycie warzyw i owoców powinno wynosić co najmniej 400-500 gramów, podzielonych na kilka mniejszych porcji. Wielu z nas nie zapewnia swojemu organizmowi nawet tej minimalnej ilości, która pozwala zadbać o dobre samopoczucie i kondycję.


Realizacja  programu  antynikotynowego  „Czyste powietrze wokół nas”

W   roku 2013/2014  w naszym przedszkolu realizowana była w kolejna edycja Programu edukacji antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas”.
Program ten skierowany był nie tylko do dzieci , ale również  ich rodziców, opiekunów, a jego głównym celem jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażaniem na dym tytoniowy oraz wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.
W ramach realizacji programu  grupach 5, 6-latków    przeprowadzony został cykl zajęć dydaktycznych, składający się z pięciu zajęć warsztatowych:
-Wycieczka po okolicy przedszkola.
-Co i dlaczego dymi?
-Jak się czuję, kiedy dymi papieros?
-Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?
-Jak unikać dymu papierosowego?
Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich formach zajęć, w  wyniku których  usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu nikotynowego, dowiedziały się w jaki sposób można i trzeba zachowywać się, gdy jest się narażonym na wdychanie dymu z papierosa.
Podjęte działania będą kontynuowane przez nasze przedszkole w przyszłym roku szkolnym.
DRUGIE ŻYCIE ŚMIECI - KONKURS OGÓLNOPOLSKI

    

   
Kolejny raz dzieci z naszego przedszkola wzięły udział  w konkursie plastycznym organizowanym przez serwis dla dzieci Buliba.pl. Była to już IV edycja Wielkiego Konkursu Ekologicznego pod hasłem "Drugie życie śmieci". Konkurs ten miał na celu zachęcić dzieci do powtórnego wykorzystania odpadów typu: butelki plastikowe, szklane, opakowania po jogurtach, margarynach, itp. i  zamienić je: w zabawkę, zwierzątko, strój modelki, pojazd kosmiczny, robota, itp. tym samym  dając im "drugie życie". Honorowym patronem tej akcji był Minister  Środowiska Rzeczpospolitej Polskiej. Dzieci z grupy "Motylki" z różnorodnych odpadów (butelki plastikowe, opakowania po jogurtach, margarynach, okładkach z zeszytów, siatki po bułkach, folii ozdobnej, bąbelkowej, itp.) wspólnie zrobiły lalkę, którą nazwały "Odzyskana przyjaciółka". Natomiast dzieci z grupy "Słoneczka" wykonały  żółwia  i skarbonkę świnkę.  Za udział w tym konkursie otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom  i  zaświadczenie o udziale w konkursie. Natomiast za największą ilość oddanych głosów na ulubioną pracę konkursową - kartonowy zamek otrzymała Pani Małgorzata N - mama Klary z grupy „Krasnali”.

Wyróżnienie Ministra Edukacji Narodowej w ogólnopolskim konkursie "Mam 6 lat" -
„Przyjaźnie z przedszkola do szkoły” i udział w III Gali Finałowej w Kinie Kijów  w Krakowie


W dniu 12 marca 2014 r. w Kinie Kijów  w Krakowie odbyła się Wojewódzka Gala III Edycji Konkursu Ministra Edukacji Narodowej „Mam 6 lat”.
Uroczystą Galę otworzył Pan Aleksander Palczewski -Małopolski Kurator Oświaty, który odczytał również List Ministra Edukacji Narodowej – Pani Joanny Grażyny Kluzik-Rostkowskiej skierowany do uczestników Konkursu „Mam 6 lat”. Poinformował, iż  na terenie województwa małopolskiego Konkurs „Mam 6 lat” cieszył się dużą popularnością. Celem konkursu było  promowanie i upowszechnienie najciekawszych inicjatyw  podejmowanych w celu zapewnienia dzieciom sześcioletnim przyjaznej adaptacji  do edukacji szkolnej oraz promowanie  aktywnego stylu życia,  bezpieczeństwa i zdrowia wśród najmłodszych
W kategorii Rada Rodziców przedszkola „Przyjaźnie z przedszkola do szkoły” – Jak moje przedszkole współpracuje ze szkołą, by przejście dziecka z przedszkola do szkoły podstawowej było przyjazne? – nasz placówka otrzymała wyróżnienie. Wręczył je osobiście Radzie Rodziców  Pan Kurator
To dla nas zaszczyt i ogromna satysfakcja

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego