HISTORIA PRZEDSZKOLA - przedszkole

HISTORIA PRZEDSZKOLA

Pierwsze zapiski w   kronice przedszkolnej informują, że Publiczne Przedszkole w Łużnej powstało 1 września 1946 roku na polecenie Inspektora Szkolnego w Gorlicach.
Mieściło się ono w budynku prywatnym i początkowo było  bardzo ubogie, bez mebli, krzeseł, pomocy naukowych, zabawek. Przedszkole prowadziła kierowniczka wraz z wychowawczynią.
same organizowały zajęcia, gotowały i sprzątały. Mimo tak skromnych warunków wychowawczyni wraz z dziećmi przygotowywała różnorodne uroczystości, a na wakacjach organizowano letni dzieciniec, do którego uczęszczało 70 dzieci. Przedszkole było nieodpłatne;  kierowniczka pisała do różnych instytucji o pomoc finansową z pozytywnym skutkiem . W miarę upływu czasu, dzięki pomocy finansowej i organizowaniu przez przedszkole imprez dochodowych, urządzono wspaniałą kuchnię i ogród z piaskownicą, dla dzieci umeblowano salę, zakupiono pomoce dydaktyczne i zabawki. Przedszkole w latach 50 było najlepiej zaopatrzone w pomoce, zabawki i książki w całym powiecie gorlickim.
Po dziesięciu latach przedszkole zostało przeniesione do parterowego budynku szkoły podstawowej, zajmowało dwie sale, szatnię, łazienkę i kuchnię Warunki były bardzo trudne, stara kuchnia, ogrzewanie piecowe. Dopiero w roku 2004/2005 przedszkole zostało przeniesione do nowego budynku szkoły i tu znajduje się po dzień dzisiejszy. Początkowo było to przedszkole dwu- oddziałowe, potem trzy a obecnie jest przedszkolem cztero- oddziałowym do którego uczęszcza 98 dzieci.
      cdn