CIEKAWY DZIEŃ - przedszkole

Przejdź do treści

Menu główne:

CIEKAWY DZIEŃ

DZIEŃ MATEMATYKI
W PRZEDSZKOLU
   Dnia 11 marca odbył się w naszym przedszkolu uroczysty „Światowy Dzień Matematyki”. Z tej okazji dzieci uczestniczyły w wyjątkowych, matematycznych zajęciach. Bohaterem dnia i opowieści matematycznej był mały miś, w przebranie którego wcieliła się pani Ania. Miś towarzyszył dzieciom podczas wykonywanych przez nie różnych zadań. Każda grupa wiekowa miała zadania przygotowane specjalnie dla niej. Dzieci tworzyły matematyczne liczmany, kodowały, układały tangramy, wykonywały matematyczne działania. Wszystkie zadania, które wykonywały miały na celu pokazanie im, że matematyka może być ciekawa, przyjemna, a przede wszystkim daje dużo radości.

„DZIEŃ DINOZAURA”
Dnia 26 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu nietypowe święto – „Dzień Dinozaura”.
Dzieci w tym dniu poznały historię życia dinozaurów, ich rodzaje i wygląd. Uczestniczyły w ciekawym doświadczeniu „Wulkan”, które to ukazało im przyczynę wyginięcia tych zwierząt. Z masy solnej wykonały medaliony z odciśniętą postacią dinozaura. Nie zabrakło też zabaw ruchowych i zadań związanych z tematem przewodnim.
Z przyniesionych przez dzieci dinozaurów powstała piękna wystawa.

TEATR „EDEN”
„HISTORIA O TALENTACH”
10 lutego gościliśmy po raz kolejny w naszym przedszkolu aktorów z teatru „Eden” z Wieliczki, tym razem ze spektaklem pt. „Historia o talentach”. Przedszkolaki z zainteresowaniem śledziły historię Króla, który wyjeżdża w daleką podróż i postanawia na czas nieobecności rozdać swoje bogactwo - talenty ukochanym sługom po to, by je swoją praca pomnożyli. Pierwszy sługa pomnaża swoje złoto, wykorzystując swój talent do uprawy rośli, drugi rozwija swój talent do szycia ubrań i w ten sposób mnoży złoto, a trzeci nic nie robi, tylko zakopuje pieniądz w ziemi i leniuchuje. Tym przedstawieniem aktorzy wytłumaczyli dzieciom, co to znaczy, że ktoś ma talent i dlaczego warto go rozwijać. Zwrócili uwagę na to, że w życiu musi być czas na pracę i na zabawę. W czasie przedstawienia dzieci miały możliwość czynnego udziału. Nie obyło się bez śmiechu i żarcików. Dziękujemy aktorom za przybycie i ciekawe przedstawienie.

 NIEZWYKŁA NOCKA
W PRZEDSZKOLU


  Dnia 14 grudnia  po raz pierwszy odbyło się usypianie misia podczas „Nocowania w przedszkolu”. Dzieci z grupy „Motylki” przybyły do przedszkola późnym wieczorem z poduszkami, kołderkami, piżamką i ulubioną maskotką po to, by przeżyć niesamowitą przygodę. Pobyt rozpoczął się od wspólnych zabaw, gier stolikowych oraz kolacji. Następnie dzieci ozdobiły upieczone wcześniej pierniki. Zajęcie to okazało się dla dzieci bardzo wyczerpujące, dlatego też z dużą radością obejrzały bajkę pt. „Piżamka Adelki” a po niej wyszorowały ząbki i udały się do swoich „łóżeczek”. Zmęczone ale zadowolone szybko zasnęły podczas usypianki – wyciszanki. Rano, po dobrze przespanej nocy przedszkolaki zjadły przygotowane przez siebie śniadanie. Na koniec wychowawczyni wręczyła każdemu dziecku pamiątkowy dyplom za odwagę. To spotkanie na pewno zostanie dzieciom długo w pamięci.


SPOTKANIE Z SENIORAMI W GRUPIE „MOTYLKI”

W miesiącu listopadzie dzieci z grupy „Motyki” wspólnie z wychowawczynią zaprosiły do przedszkola na świętowanie „Dnia seniora” emerytowanych pracowników. Wśród gości znalazła się była dyrektor – Anna Ćwiklik i nauczycielka Natalia Michalik. Dla swoich gości przedszkolaki dzień wcześniej przygotowały pyszny słodki poczęstunek. Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania gościom  przygotowanej przez dzieci części artystycznej. Następnie przybyłe panie opowiedziały dzieciom jak wyglądało ich dzieciństwo, jak one spędzały czas wolny, jakie miały zabawki i w co bawiły się z rówieśnikami. Na koniec wspólnie z dziećmi bawiły się w różne zabawy muzyczno – ruchowe pochodzące z ich lat dzieciństwa. Radości było wiele. To było piękne, ciekawe i przebiegające w bardzo miłej atmosferze spotkanie. Dziękujemy naszym gościom za przybycie.


SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
Grudniowego południa odbyło się spotkanie z Mikołajem i jego przyjaciółmi. Dzieci z niecierpliwością od samego rana czekały na ten moment. Aby skrócić im czas oczekiwania przyjaciel Mikołaja Mag – Czarodziej zaprosił dzieci do kontaktowej zabawy w „Czary – mary” oraz do obejrzenia świątecznego filmu pt. „Smerfne Boże Narodzenie”. Po tych niespodziankach zjawił się Mikołaj, głośno oznajmiając swoje przybycie świątecznymi dzwoneczkami. Mikołaj wręczył wszystkim przedszkolakom słodycze oraz prezenty. Spotkanie zakończyło się  tradycyjnie wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

„ Święty Mikołaju bardzo Cię kochamy.
I przez cały rok następny grzecznymi być się postaramy”
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
  Dnia 25 listopada przedszkolaki z grupy „Motylki” obchodziły „Dzień Pluszowego Misia”. Z tej okazji odwiedził ich pluszowy miś, który na wstępie przedstawił dzieciom historię powstania pluszowego misia. Następnie porwał dzieci do wspólnej zabawy. Przedszkolaki tańczyły, gimnastykowały się, pląsały  i  rozwiązywały konkursy. Wielką atrakcją były podchody. Dzieci idąc za strzałkami zrobionymi z odblasków i kolorowych pasków podróżowały po całym przedszkolu i wykonywały rózne zadania ukryte w kopertach np. rozwiązywały krzyżówkę, tworzyły wyrazy z rozsypanki, układały z woreczków postać misia. Na koniec spotkania miś poczęstował wszystkie dzieci swoim przysmakiem – słodkim miodkiem. Dzieci z sucharków, miodu, ryżowych kółek oraz czekoladowych płatków śniadaniowych zrobiły słodki i zdrowy deserek – głowe misia. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechu i radości. Już dziś z niecierpliwością oczekują na kolejne Święto Pluszowego Misia.


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W dniu 25 listopada wszystkie dzieci z grupy „Krasnale” przyszły do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem misiem. Tego dnia wspólnie z misiem Normanem,  obchodziły światowy „Dzień pluszowego misia”. Miś Norman zaprosił wszystkie dzieci do zabawy w podchody. Wyznaczył dla nich trasę i dał wskazówki w postaci zakodowanych informacji. Wędrując wyznaczonym szlakiem dzieci wykonywały przydzielone im zadania m in. pokonywały tor przeszkód, szukały  niespodzianek, oglądały bajkę,  Na końcu trasy czekał na dzieci słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców oraz misiowa fotobudka. To był ciekawy, pełen radości  i niespodzianek dzień.

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ W PRZEDSZKOLU

             21 listopada obchodziliśmy w przedszkolu „Dzień życzliwości
i pozdrowień”. To niezwykle ważne święto. W tym dniu wszyscy mieliśmy możliwość i okazję przekazać swoją życzliwość innym.  Życzliwość to uśmiech, ciepłe spojrzenie, kilka drobnych słów, niewymuszona grzeczność . Dzieci z okazji tego święta przygotowały kartki z pozdrowieniami i wysłały do Środowiskowego Domu Samopomocy w pobliskim Rzepienniku Biskupim. W ośrodku tym przebywają ludzie starsi i często samotni i chorzy. Życzymy wszystkim jego mieszkańcom samych radosnych chwil.

  


ROBIMY ZAPASY NA ZIMĘ
KISZENIE KAPUSTY

Jesień to pora roku w czasie której gromadzimy zapasy na zbliżającą się zimę. 29 października 2019 r. dzieci z grupy ”Krasnale” podczas zajęć podsumowujących ich wiedzę na temat przetworów dodatkowo kisiły kapustę. Przedszkolaki zapoznały się z walorami smakowymi i zdrowotnymi popularnego polskiego przysmaku, jakim jest niewątpliwie kiszona kapusta. Dowiedziały się że, oprócz walorów smakowych, jest ona cennym źródłem wielu witamin. Przedszkolaki poszatkowaną kapustę soliły, mieszały i ugniatały a następnie odstawiły do chłodnego miejsca. Tam będzie ona leżakować aż do ukiszenia. A gdy będzie już gotowa przygotują z niej pyszną surówkę.DZIEŃ CZYSCIOSZKA
        „W naszej sali w czterech kątach każdy sam po sobie sprząta”
Utrzymanie porządku w przedszkolu to nie lada sztuka, a nauczenie dzieci sprzątania zabawek – to prawdziwe wyzwanie. Dlatego też w naszym przedszkolu po raz pierwszy tego roku w ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek”  obchodziliśmy „Dzień czyścioszka” pod hasłem „W naszej sali w czterech kątach każdy sam po sobie sprząta”. Wszystkie dzieci ochoczo wzięły się do porządkowania sal. Posegregowały klocki, poukładały książki i układanki ,  posprzątały kąciki kuchenny, kącik lalek, uporządkowały swoje szuflady. Pracy było wiele. Na zakończenie sale lśniły czystością a na twarzy dzieci widniał uśmiech zadowolenia z wykonanej pracy.


ZACZAROWANA DYNIA
W ramach projektu „Magiczna moc bajek” przedszkolaki wykonały kolejne zadanie. Tym razem po wysłuchaniu bajki pt. „Kopciuszek” z pomocą rodziców zrobiły karocę dla bajkowego Kopciuszka. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością. Użyły różnych materiałów do jej wykonania. Powstały piękne karoce w kształcie dyni z papieru, plastiku i świeżej dyni zaprzężone w konie lub myszki. Z dostarczonych przez dzieci prac powstała ciekawa, kolorowa wystawa. Wszystkie dzieci, które wykonały karocę otrzymały dyplom i upominek od Rady Rodziców. Dyplomy wręczyła dzieciom pani Dyrektor, która tego dnia czytając wszystkim dzieciom bajkę pt. „Kopciuszek” rozpoczęła uroczyście realizację projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.


ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK
Mydło lubi zabawę,
w chowanego pod wodą,
każda taka zabawa jest wspaniałą przygodą.”

Dnia 15 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Celem obchodów jest uświadomienie i kreowanie nawyków mycia rąk , tym samym zapobieganie chorobom związanym z nieprzestrzeganiem prawidłowej higieny.  Do obchodów tych tego roku włączyło się również nasze przedszkole. Tego dnia, podczas specjalnych zajęć edukacyjnych oraz zabaw dzieci dowiedziały się kiedy i dlaczego należy myć ręce. Poznały poszczególne etapy mycia rąk dzięki ilustracjom i pokazowi nauczyciela. Następnie w łazience mogły już samodzielnie ćwiczyć poprawne mycie. Mamy nadzieje, że akcja ta przyczyni się do regularnego mycia rąk i dbania o higienę przez dzieci.
KONKURS „ODBLASKOWA SZKOŁA”

Tego roku przedszkolaki włączyły się w realizację konkursu „Odblaskowa szkoła”. W ramach projektu podjęły różne działania mające na celu wzbogacenie ich wiedzy na temat bezpiecznego poruszania się na drogach i ulicach. Podczas zajęć edukacyjnych, w oparciu o materiały obrazkowe omówione zostały rożne sytuacje zagrażające życiu i bezpieczeństwu. Dzieci dowiedziały się jak przeciwdziałać takim sytuacjom, co należy nosić, aby być widocznym na drodze. Spotkały się z ratownikiem medycznym równocześnie strażakiem oraz z policjantem. W trakcie spotkań utrwaliły sobie poznane na zajęciach numery alarmowe, ćwiczyły na fantomie masaż serca oraz ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Podczas spacerów obserwowały znaki drogowe, ruch uliczny, ćwiczyły przejście przez ulicę po pasach oraz w miejscu nieoznakowanym. Przygotowały wystawę prac plastycznych pt. „Jestem bezpieczny na drodze” oraz wykonały wymyślone przez siebie odblaski. Maluchy kolorowały sygnalizator świetlny, wyklejały lizak policjanta, malowały farbami pojazdy specjalistyczne z numerami alarmowymi. Nauczyły się piosenek inscenizowanych pt. „Kolorowe światła” oraz „Ruch uliczny”. Recytowały wiersze pt. „Uwaga” i „Na pomoc". Wszystkie te działania przyczyniły się do wzrostu wiedzy przedszkolaków na temat świadomego, bezpiecznego poruszania się po drogach i ulicach.

WARZYWA KTÓRYCH NIE LUBIMY

W dniu 4 października dzieci z grupy „Krasnale” obchodziły „Dzień dyni”, czyli dzień warzywa które nie lubimy. Zajęcia rozpoczęły się od oglądania, dotykania różnego rodzaju i wielkości dyni. Dzieci dowiedziały się, że dynia to warzywo z którego miąższu przyrządzane są różnego rodzaju potrawy np. zupa, dżem, muffiny       i kotlety. Jej wysuszone pestki można zjadać same, lub wytwarzać z nich olej. Przedszkolaki przekonały się, ze dynia może być także doskonałym przedmiotem do zabawy. Można z niej zrobić karoce dla lalki, miseczkę, lampion a także zamienić na   piłeczkę w konkurencjach sportowych. Na zakończenie skosztowały pysznego dżemu z dyni a w czasie obiadu zupy przygotowanej z poznanego na zajęciach przepisu. Mamy nadzieję, że od dziś dynia będzie warzywem, które nasze przedszkolaki będą zjadać chętnie.  
KODEKS ZDROWEGO I BEZPIECZNEGO  PRZEDSZKOLAKA

W miesiącu wrześniu nasze przedszkolaki uczestniczyły w bardzo ważnych zajęciach dotyczących zasad bezpieczeństwa w przedszkolu. Dzieci wspólnie   z  wychowawczyniami stworzyły „Kodeks przedszkolaka” – w którym za-warły zasady dobrego zachowania się i postępowania. Utworzony kodeks, młodsze dzieci podpisały odciskiem paluszka, starsze zaś karteczką ze swoim imieniem. Na zakończenie zajęć umieściły Kodeks na tablicy i obiecały go zawsze przestrzegać.


ROBIMY ZDROWY I SMACZNY SOK

W dniu 26 września nasze przedszkolaki zrealizowały jedno z zadań projektu pt.  „Jestem tym co jem i piję”- „Ile soku jest w soku”. Realizacja zadania zaczęła się od wysłuchania przez dzieci pogadanki na temat istoty spożywania przez nie  codziennie różnych owoców i warzyw, również w postaci soków, ale nie soków gotowych kupowanych w sklepach, lecz wyciskanych ze świeżych owoców. Dzieci dowiedziały się, że soki kupowane przez rodziców w sklepach zawierają wiele    szkodliwych dla ich zdrowia dodatków – cukry i konserwanty. Następnie z pomocą nauczyciela wykonały pyszny sok z przyniesionych przez siebie owoców - głównie jabłek. Dla porównania smaku, dzieci mogły smak i konsystencję wykonanego przez siebie soku porównać z sokiem kupionym. Podczas zajęć przedszkolaki nauczyły się kolejnej ważnej  w żywieniu informacji – „Jeśli chcesz pić zdrowy, dobry sok, to zrób go z rodzicami w domu”


POŻEGNANIE LATA- PRZYWITANIE JESIENI

W dniu 23 września przywitaliśmy w przedszkolu wyjątkowego gościa – panią Jesień w towarzystwie krasnala Radusia. Niezwykły gość zaprosił dzieci do wspólnej zabawy. Na początku przedszkolaki musiały odgadnąć jakie dary przyniosła Jesień ze sobą w swoim koszyku. Dzieci z wielką ochotą rozwiązywały zagadki. Okazało się, że doskonale znają wszystkie dary jesieni- owoce, warzywa i dary lasu . Następnie krasnal Raduś razem z Panią Jesienią zaprosili wszystkie dzieci do tańca. Na  zakończenie  uroczystości, korzystając z pięknej pogody przedszkolaki wyruszyły na spacer w poszukiwania oznak jesieni.

SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

W dniu 17 września w naszym przedszkolu gościliśmy ratownika medycznego. Podczas spotkania dzieci miały możliwość wysłuchania informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Miały też okazję przypomnieć i utrwalić sobie numery telefonów alarmowych. Dowiedziały się  w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej, jak ułożyć ją w pozycji bezpiecznej oraz w jaki sposób wzywać pomoc, czyli jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się a następnie ćwiczyły pod okiem ratownika sztuczne oddychanie i masaż serca na fantomie. To było bardzo ważne i ciekawe spotkanie. Dzięki niemu dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości mogą przyczynić się do uratowania przez nich komuś życia. Bardzo dziękujemy panu ratownikowi za przybycie.

 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego