CIEKAWY DZIEŃ - przedszkole

Idź do spisu treści

Menu główne:

CIEKAWY DZIEŃ

KONKURS „ODBLASKOWA SZKOŁA”


Tego roku przedszkolaki włączyły się w realizację konkursu „Odblaskowa szkoła”. W ramach projektu podjęły różne działania mające na celu wzbogacenie ich wiedzy na temat bezpiecznego poruszania się na drogach i ulicach. Podczas zajęć edukacyjnych, w oparciu o materiały obrazkowe omówione zostały rożne sytuacje zagrażające życiu i bezpieczeństwu. Dzieci dowiedziały się jak przeciwdziałać takim sytuacjom, co należy nosić, aby być widocznym na drodze. Spotkały się z ratownikiem medycznym równocześnie strażakiem oraz z policjantem. W trakcie spotkań utrwaliły sobie poznane na zajęciach numery alarmowe, ćwiczyły na fantomie masaż serca oraz ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Podczas spacerów obserwowały znaki drogowe, ruch uliczny, ćwiczyły przejście przez ulicę po pasach oraz w miejscu nieoznakowanym. Przygotowały wystawę prac plastycznych pt. „Jestem bezpieczny na drodze” oraz wykonały wymyślone przez siebie odblaski. Maluchy kolorowały sygnalizator świetlny, wyklejały lizak policjanta, malowały farbami pojazdy specjalistyczne z numerami alarmowymi. Nauczyły się piosenek inscenizowanych pt. „Kolorowe światła” oraz „Ruch uliczny”. Recytowały wiersze pt. „Uwaga” i „Na pomoc". Wszystkie te działania przyczyniły się do wzrostu wiedzy przedszkolaków na temat świadomego, bezpiecznego poruszania się po drogach i ulicach.


WARZYWA KTÓRYCH NIE LUBIMY


W dniu 4 października dzieci z grupy „Krasnale” obchodziły „Dzień dyni”, czyli dzień warzywa które nie lubimy. Zajęcia rozpoczęły się od oglądania, dotykania różnego rodzaju i wielkości dyni. Dzieci dowiedziały się, że dynia to warzywo z którego miąższu przyrządzane są różnego rodzaju potrawy np. zupa, dżem, muffiny       i kotlety. Jej wysuszone pestki można zjadać same, lub wytwarzać z nich olej. Przedszkolaki przekonały się, ze dynia może być także doskonałym przedmiotem do zabawy. Można z niej zrobić karoce dla lalki, miseczkę, lampion a także zamienić na   piłeczkę w konkurencjach sportowych. Na zakończenie skosztowały pysznego dżemu z dyni a w czasie obiadu zupy przygotowanej z poznanego na zajęciach przepisu. Mamy nadzieję, że od dziś dynia będzie warzywem, które nasze przedszkolaki będą zjadać chętnie.  


KODEKS ZDROWEGO I BEZPIECZNEGO
PRZEDSZKOLAKA


W miesiącu wrześniu nasze przedszkolaki uczestniczyły w bardzo ważnych zajęciach dotyczących zasad bezpieczeństwa w przedszkolu. Dzieci wspólnie   z  wychowawczyniami stworzyły „Kodeks przedszkolaka” – w którym za-warły zasady dobrego zachowania się i postępowania. Utworzony kodeks, młodsze dzieci podpisały odciskiem paluszka, starsze zaś karteczką ze swoim imieniem. Na zakończenie zajęć umieściły Kodeks na tablicy i obiecały go zawsze przestrzegać.


 


ROBIMY ZDROWY I SMACZNY SOK

W dniu 26 września nasze przedszkolaki zrealizowały jedno z zadań projektu pt.  „Jestem tym co jem i piję”- „Ile soku jest w soku”. Realizacja zadania zaczęła się od wysłuchania przez dzieci pogadanki na temat istoty spożywania przez nie  codziennie różnych owoców i warzyw, również w postaci soków, ale nie soków gotowych kupowanych w sklepach, lecz wyciskanych ze świeżych owoców. Dzieci dowiedziały się, że soki kupowane przez rodziców w sklepach zawierają wiele    szkodliwych dla ich zdrowia dodatków – cukry i konserwanty. Następnie z pomocą nauczyciela wykonały pyszny sok z przyniesionych przez siebie owoców - głównie jabłek. Dla porównania smaku, dzieci mogły smak i konsystencję wykonanego przez siebie soku porównać z sokiem kupionym. Podczas zajęć przedszkolaki nauczyły się kolejnej ważnej  w żywieniu informacji – „Jeśli chcesz pić zdrowy, dobry sok, to zrób go z rodzicami w domu”

 


POŻEGNANIE LATA- PRZYWITANIE JESIENI

W dniu 23 września przywitaliśmy w przedszkolu wyjątkowego gościa panią Jesień w towarzystwie krasnala Radusia. Niezwykły gość zaprosił dzieci do wspólnej zabawy. Na początku przedszkolaki musiały odgadnąć jakie dary przyniosła Jesień ze sobą w swoim koszyku. Dzieci z wielką ochotą rozwiązywały zagadki. Okazało się, że doskonale znają wszystkie dary jesieni- owoce, warzywa i dary lasu . Następnie krasnal Raduś razem z Panią Jesienią zaprosili wszystkie dzieci do tańca. Na  zakończenie  uroczystości, korzystając z pięknej pogody przedszkolaki wyruszyły na spacer w poszukiwania oznak jesieni.SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM


W dniu 17 września w naszym przedszkolu gościliśmy ratownika medycznego. Podczas spotkania dzieci miały możliwość wysłuchania informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Miały też okazję przypomnieć i utrwalić sobie numery telefonów alarmowych. Dowiedziały się  w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej, jak ułożyć ją w pozycji bezpiecznej oraz w jaki sposób wzywać pomoc, czyli jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się a następnie ćwiczyły pod okiem ratownika sztuczne oddychanie i masaż serca na fantomie. To było bardzo ważne i ciekawe spotkanie. Dzięki niemu dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości mogą przyczynić się do uratowania przez nich komuś życia. Bardzo dziękujemy panu ratownikowi za przybycie.DZIEŃ DZIECKA"

 2 czerwca 2019 roku nasze przedszkolaki wraz z rodzicami uczestniczyły w zorganizowanym przez GOK Łużna, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Łużnej oraz Niepubliczne Przedszkole "Tuptuś" „Dniu Dziecka". Tego dnia na scenie, oprócz grupy animatorów prowadzącej gry i zabawy dla dzieci, wystąpiły również dzieci z obydwu przedszkoli. Po występach, dzieci miały możliwość wspaniałej zabawy w ogrodzie przedszkolnym. Dla wszystkich uczestników pikniku rodzice przedszkolaków przygotowali pyszne ciasteczka i soki. W trakcie spotkania kto chciał, mógł się zapoznać za wyposażeniem policji i straży pożarnej. Tak więc atrakcji było wiele.„DZIEŃ OTWARTY” W URZĘDZIE GMINY ŁUŻNA


27 maja 2019 r. dzieci z grup starszych „Motylki” i „Krasnale” uczestniczyły w przygotowanym przez Urząd Gminy Łużna „Dniu Otwartym”. Przedszkolaki  z zasadami funkcjonowania urzędu zaznajomił pan wójt Mariusz Tarsa. Dzieci  z zainteresowaniem słuchały informacji na temat jego pracy oraz całego urzędu. Wycieczka po urzędzie obejmowała m.in. wizytę na sali obrad, serwerowni, najważniejszych referatach oraz gabinecie Wójta i Skarbnika Gminy. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały upominek.


POZNAJEMY PRACĘ BIBLIOTEKARKI

Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem do rozbudzania wśród dzieci zainteresowań czytelniczych. Dlatego tez, 10 maja dzieci z grupy „Biedronki” udały się do pobliskiej biblioteki szkolnej na spotkanie z panią bibliotekarką.  Pani Basia  zapoznała dzieci z biblioteką i jej zasadami oraz bardzo ciekawie opowiedziała na czym polega jej praca. Na koniec spotkania wręczyła wszystkim dzieciom upominek w postaci zakładki do książki. To było bardzo miłe spotkanie. Dziękujemy


GMINNY FESTIWAL TAŃCA LUDOWEGO

10.04.2019 roku  w Samorządowym Przedszkolu w Szalowej odbył się  „Gminny Festiwal Tańca Ludowego”. Głównym celem festiwalu, było promowanie wśród dzieci przedszkolnych polskiej muzyki ludowej. Nasze przedszkole  reprezentowała grupa starszaków „Motylki” pod opieką wychowawczyni Janiny Stępień. Przedszkolaki zaprezentowały taniec „Chodzony polonez łużniański”. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom oraz słodki upominek.
Gratulujemy naszym przedszkolakom pięknego występu!


WITAJ WIOSNO

21 marca przedszkolaki bardzo uroczyście powitały wiosnę i pożegnały zimę. Na tą okazję wszystkie grupy przygotowały program artystyczny. Dzieci z grupy „Motylki” przedstawiły inscenizację pt. „Jak wiosna przyjść chciała”. Przebrane w piękne stroje wcieliły się w role wiosny, zimy, pszczółki, misia, biedronki i  żabki. „Krasnale” powitały wiosnę wierszami oraz piosenkami o tematyce wiosennej. Dziewczynki przedstawiły taniec „Wiosna” do utworu A. Vivaldiego. Najmłodsze dzieci z grupy „Biedronki” powitały wiosnę piosenką pt. „Mały wróbel”. Na koniec dzieci z wszystkich grup wzięły udział w zabawie „Prawda i fałsz” oraz rozwiązywały zagadki o tematyce wiosennej. Po części artystycznej wszystkie przedszkolaki wyruszyły z „Marzanną” nad rzeka, aby symbolicznie pożegnać  się z zimą a powrócić do przedszkola z radosna wiosną.


    „PRAWDZIWY PRZYJACIEL” -TEATR „EDEN”

W dniu 15 marca gościliśmy już po raz kolejny  w naszym przedszkolu Teatr „Eden” z Wieliczki, tym razem ze spektaklem pt: „Najlepszy przyjaciel”. Ten interaktywny spektakl oparty był na wzruszającej historii niewidomego Tobiasza i jego syna Tobiego. Młody Tobi wyrusza w daleką podróż  by odzyskać pieniądze od dawnego przyjaciela ojca i za nie kupić lekarstwo na oczy dla swojego taty. Po drodze poznaje wędrowca Rafała – jak się potem okazuje najlepszego przyjaciela, swojego Anioła Stróża, który pomaga mu bezinteresownie osiągać cel. Przedstawienie to posiada piękny morał. Uczy ono dzieci, kogo i za co można nazwać prawdziwym przyjacielem oraz co trzeba robić by być nim dla innej osoby.


SPOTKANIE Z PANEM WÓJTEM I POLICJANTKĄ


W miesiącu lutym nasze przedszkole w ramach projektu „Bezpieczna szkoła” odwiedził pan wójt – Mariusz Tarsa w towarzystwie pani policjantki z Komendy Rejonowej w Gorlicach. Podczas spotkania przedszkolaki odbyły pogadankę z panem Wójtem i panią policjant na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. Otrzymały od pana Wójta prezenty w postaci odblaskowych opasek. Na zakończenie spotkania przedszkolaki miały możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia w czapce i   kamizelce policyjnej.


BAL KARNAWAŁOWY 2019


Tegoroczny bal odbył się 27 lutego w sali grupy „Biedronki”, która została pięknie przystrojona na te okazję. Również pięknie i zgodnie z tradycją były przebrane przedszkolaki w różne postacie bajkowe i zwierzątka. Bal rozpoczęła pani dyrektor Monika Skrobot w przebraniu Markizy, która przybyła na bal  w towarzystwie trzech uroczych księżniczek – uczennic szkoły. Starsze koleżanki z Samorządu Uczniowskiego poprowadziły zabawę. Między tańcami przy znanych przebojach mini disco dla dzieci, odbyły się konkursy i zabawy między innymi: taniec z balonikiem, chusteczka haftowana, zabawa misiu parzy i inne. Po dynamicznym tańcu dzieci odpoczywały popijając soki i jedząc ciasteczka przygotowane przez rodziców. Na zakończenie balu tradycyjnie wybrani zostali król i królowa balu.


ZIMOWE ZABAWY PRZEDSZKOLAKÓW


 Tegoroczna zima była naprawdę piękna. Dzieci i dorośli nie mogli narzekać na brak białego, śnieżnego puchu. Piękna zimowa aura sprzyjała różnym zabawom. Nasze przedszkolaki również w nich uczestniczyły podczas spacerów czy zabaw na placu przedszkolnym. Bitwa na śnieżki, czy lepienie bałwana to tylko przykłady zimowych figlów naszych przedszkolaczków.


WALENTYNKI W GRUPIE „MOTYLKI”


14 lutego z okazji Walentynek przedszkolaki z grupy Motylki”  uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych poświęconych obchodom tego święta. Bardzo ciekawie wypowiadały się na temat emocji i sposobu jego obchodzenia. Uczestniczyły w zabawach i przygotowały dla swoich kochanych rodziców piękne walentynkowe laurki.


WALENTYNKI
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI W GRUPIE „BIEDRONKI”


Dnia 14 lutego, czyli w dniu św. Walentego, przedszkolaki z grupy „Biedronki” obchodziły Dzień Życzliwości. Tego dnia czekały na nie różne atrakcje. Najpierw podczas zajęć chętnie wypowiadały się na temat okazywania uczuć: „Kogo, dlaczego i za co kochamy”. Następnie uczestniczyły w różnych zabawach np. „Serduszko parzy”,  „Nie chcę Cię znać”, „Łączymy serduszka”. Wiele radości sprawiły dzieciom panie, wypiekając dla nich w tym dniu pachnące gofry kształtem nawiązujące do symbolu tego dnia  - serduszka.


UROCZYSTOŚĆ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ


W dniu 15 października wszyscy byli i obecni  pracownicy przedszkola zostali zaproszeni przez rodziców naszych przedszkolaków na słodki poczęstunek z okazji obchodów Dnia Komisji Edukacji Narodowej.
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Dziękujemy wszystkim rodzicom za kwiaty i pamięć,WYCIECZKA DO SALI ZABAW „MAJA”


8 października zostaliśmy zaproszeni przez właścicieli p. Małgorzatę i Rafała Janików  do sali zabaw „Maja”. Każda grupa mogła przez godzinę korzystać z wszystkich atrakcji znajdujących się w sali. Pobyt ten dostarczył dzieciom dużo radości, Dziękujemy  państwu Janikom za zaproszenie i wspaniałą atmosferę podczas pobytu.


„BAL OWOCÓW I WARZYW"

11 października odbył się w naszym przedszkolu „Bal owoców i warzyw" zorganizowany przez wychowawczynie grupy „Biedronki", panią Ewe Pater i Krystynę Waląg. Każda grupa tego dnia bawiła się w wybranym przez siebie kolorze. W grupie „Biedronki" był to pomarańczowy kolor marchewki, w grupie „Krasnale" fioletowy kolor śliwki a w grupie „Motylki" czerwony lub zielony kolor jabłka. Przed dzień balu każda grupa pod opieką swoich pań przygotowała poczęstunek w postaci pysznego ciasta. W grupie „Biedronki" ciasta marchewkowego, grupie „Krasnale ciasta śliwkowego a grupie „Motylki" ciasta jabłkowego. W czasie balu wszystkie przedszkolaki nie tylko tańczyły, ale także uczestniczyły w rożnych zabawach tematycznych. Wszystkim działaniom w tym dniu przyświecał jeden – główny cel:, aby nasze przedszkolaki od najmłodszych lat zachęcać do codziennego spożywania owoców i warzyw. Wspólna zabawa zakończyła się słodkim poczęstunkiem w postaci upieczonego przez dzieci ciasta. To był dzień pełen wrażeń, a uśmiech na buziach przedszkolaków świadczył, ze ciekawie i wesoło spędziły dzień.


ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU

W piątek, 5 października w naszym przedszkolu było bardzo radośnie i wesoło, a to za sprawą Dnia Uśmiechu. Na dzieci czekało w tym dniu wiele zabaw , do których "biletem wstępu" był uśmiech od ucha do ucha. Dzieci poznały historię obchodu tego dnia, obdarowywały się wzajemnie „Odrami Uśmiechu”, dzieliły nim podczas spaceru po budynku szkoły z napotkanymi osobami.  Uśmiechem zarażały nie tylko swoich swoich kolegów z przedszkola, lecz także panie oraz pracowników przedszkola. „Uśmiech to zdrowie! ” - więc uśmiechajmy się jak najczęściej.


ROŚNIJ ZDROWO NA SPORTOWO

Z okazji zbliżającego się „Dnia Dziecka" przedszkolaki z wszystkich grup uczestniczyły 25 maja 2018r. w zajęciach edukacyjno- rozrywkowych pt. „Rośnij zdrowo  na sportowo”, przeprowadzonych przez firmę „Aster” z Grybowa. Pogoda tego dnia dopisała, więc nasze przedszkolaki mogły spędzić ten czas  w przedszkolnym ogrodzie. Animator bawił dzieci różnymi zabawami ruchowymi i konkursami sprawnościowymi np. „Pociąg” czy „Krasnoludek”. Przedszkolaki brały udział w konkursie: „przechodzenie przez linę”, i pojedynku „na lepszy taniec”. Zwycięzcy konkursów i zabaw obdarowywani byli przez prowadzącego drobnymi upominkami.  Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymał słodkie upominki.


Z WIZYTĄ W STRAŻY POŻARNEJ

W dniu 9 maja 2018r.  nasze przedszkolaki udały się z wizytą do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Łużnej. W trakcie spotkania, przedszkolaki z grupy „Motylki" i „Krasnale" wysłuchały opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka, dowiedziały się także w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną i że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta, pomagają przy powodzi. Dzięki życzliwości Panów strażaków dzieci mogły oglądać samochody i sprzęt pożarniczy. Największą jednak atrakcją była możliwość przejażdżki samochodem strażackim. Na zakończenie przedszkolaki wręczyły strażakom przygotowane przez siebie laurki z okazji ich święta. W imieniu pani Dyrektor i pracowników składamy serdeczne podziękowania strażakom z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Łużnej za kolejny rok współpracy z naszym przedszkolem.


WIZYTA POLICJANTA W NASZYM PRZEDSZKOLU

Najważniejszym wydarzeniem w dniu 8 maja 2018r. dla naszych przedszkolaków była wizyta policjanta Wydziału Ruchu Drogowego, aspiranta sztabowego Pana Pawła Zawiślaka. Tematem przewodnim spotkania było bezpieczeństwo przedszkolaków na drogach i ulicach. W trakcie pogadanki dzieci przypomniały sobie nie tylko zasady ruchu drogowego, ale także zasady prawidłowego zachowania na chodnikach i w miejscach nieuwidocznionych oraz zasady bezpiecznego i prawidłowego przejazdu dzieci w samochodach. Policjant pokazał dzieciom swoje wyposażenie na służbie i wyjaśnił do czego służą te przedmioty. Przedszkolaki miały okazję zadawać pytania  Panu policjantowi. Interesowało je, czy w czasie służby użył broni i czy dużo jest wypadków na naszym terenie. Pod koniec spotkania dzieci oglądały wyposażenie auta policyjnego i słuchały sygnału alarmowego. Bardzo dziękujemy Panu Pawłowi  Zawiślak za spotkanie.


ŚWIĘTUJEMY ZE ZDROJKIEM
  22 marca 2018r. odbyło się w grupie „Krasnale” ŚWIĘTO WODY, w którym wzięły udział wszystkie dzieci wraz z wychowawcami, pani dyrektor i rodzice. Uroczystość poprzedziły tygodniowe przygotowania kiedy to dzieci poznawały wędrówki Zdrojka     i wodnych super bohaterów oraz różnych przyjaciół Zdrojka, których zaprosił na święto wody. „Krasnale” wiele się napracowały przygotowując dekorację sali min. kropelki, kwiaty, doniczki. Po krótkiej rozmowie na temat znaczenia wody dla wszystkich organizmów żywych, dużym zaskoczeniem było pojawienie się zaproszonych przez Zdrojka gości, w rolę których wcielili się rodzice. Hydrolog Gienio wyjaśnił czym się zajmuje i jaka woda nadaje się do picia, jelonek Lesio i wiewiórka Basia opowiedzieli co łączy las i zwierzęta z wodą, a leśniczy Lucek opowiedział o swojej pracy, potem nagle pojawił się kierowca Staś, który przepytał dzieci

jak segregują śmieci oraz sklepowa Hania, która wyjaśniła na czym polega recykling i jakie zabawki można kupić w jej sklepie. Po wspólnej zabawie ruchowo- naśladowczej „Woda z letniej burzy” Zdrojek zaprosił dzieci do wykonania różnych zadań ćwiczących sprawność manualną, koncentrację, syntezę wzrokową i umiejętność czytania, prawidłowy oddech. Zadania były zróżnicowane, dostosowane do wieku dzieci i wszystkie przedszkolaki miały możliwość wzięcia udziału i wykonania wylosowanego zadania. Poszczególne zadania- kropelki losowały najmłodsze „Biedroneczki” z „Wielkiej chmury.” Poprawność wykonywanych zadań oceniali goście- rodzice nagradzając wszystkie dzieci oklaskami. Wykonywaniu zadań towarzyszyło wiele pozytywnych emocji. Na zakończenie  przedszkolaki wspólnie zaśpiewały inscenizując słowa piosenkę „Przyszła wiosna”. Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i wspólną zabawę.


„Historia Daniela w jaskini lwów"
Teatr „EDEN”


To już kolejne spotkanie z Teatrem „Eden” w naszym przedszkolu. Tym razem była to opowieść o starotestamentowym Danielu. Wspaniali aktorzy od samego początku bardzo skutecznie zainteresowali przedszkolaków treścią przedstawienia. Aktorzy przedstawili historię dobrego, sprawiedliwego i uczciwego Daniela, który został solidnie nagrodzony za swoje postępowanie. Głównym przesłaniem spektaklu było to, że kłamstwo ma krótkie nogi. Jak zawsze, tak i teraz dzieci miały okazję osobiście kreować sztukę, poprzez interaktywne uczestnictwo. Dziękujemy aktorom za wspaniałe przedstawienie, jak zawsze spotkanie to na długo zapadnie naszym przedszkolakom w pamięci.BAL PRZEBIERAŃCÓW W PRZEDSZKOLU
„Wszyscy bawią się wspaniale,
jak co roku w karnawale”

Karnawał to czas, na który czekają zarówno dorośli, jak i dzieci. Zabawy karnawałowe dla dzieci, to przede wszystkim możliwość przebierania się w ulubione postacie z bajek. Dlatego też tradycją w naszym przedszkolu jest oczekiwany przez dzieci „Bal Przebierańców”. Tego roku miał on miejsce 6 lutego. Na balu można było spotkać różne postacie. Były to księżniczki, policjanci, strażak, elfy, krasnal, spiderman, biedroneczki, pszczółki, myszka i wiele innych. W pięknym przebraniu królowej wystąpiła nasza pani Dyrektor. Przedszkolaków bawił pan animator grając i śpiewając różne dziecięce przeboje. Skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Mali przebierańcy świetnie bawili się , uczestnicząc z wielką ochotą we wspólnych zabawach i konkursach np. w zabawie z krzesełkami, w konkursie na na najlepiej tańczącą parę. Nie obyło się też bez wyboru Króla i Królowej balu. W trakcie zabawy można było posilić się przygotowaną przez rodziców słodką przekąską, napić soku i wykonać pamiątkowe zdjęcie. To był piękny bal. Dziękujemy pani Dyrektor i rodzicom za jego zorganizowanie. Kolejny bal już za rok.TEATRZYK KUKIEŁKOWY
„LEGENDA O SMOKU WAWELSKIM”


   W środę 10 stycznia 2018 roku, dzieci z naszego przedszkola już po raz kolejny oglądały przedstawienie teatralne wykonaniu Agencji Artystycznej ART. CINEMA z Nowego Sącza. Tym razem zobaczyły teatrzyk kukiełkowy pt. „Legenda o Smoku Wawelskim” Przedstawienie to zostało przygotowane na podstawie legendy krakowskiej o smoku wawelskim. Opowiadało o przygodach dzielnego szewczyka Skuby, który zabił barana, wypchał go siarką i smołą, a następnie podrzucił pod smoczą jamę i w ten sposób podstępem pokonał smoka. Za swoją odwagę i ocalenie grodu otrzymał w nagrodę  za żonę królewską córkę. Występ aktorów został nagrodzony ogromnymi brawami przez przedszkolaków.  Inscenizacja ta była doskonałym źródłem wiedzy dla dzieci na temat legend polskich.


„POKOCHAJ PLUSZOWEGO MISIA,
ON PRZYJACIELEM
DZIECI JEST ..."  Tegoroczny Dzień Pluszowego Misia, nasze przedszkolaki obchodziły razem z Misiem Coralgolem. Wszystkie dzieci w tym dniu przyniosły ze sobą swoje ulubione pluszaki. W czasie zabawy maluchy chętnie opowiadały o swoich maskotkach, tuliły je i bawiły z nimi w rytm muzyki. Przedszkolaki poznały historię pluszowego misia i właściwości jego ulubionego przysmaku – miodu. Swoja wiedzą dotycząca pluszowych misiów z literatury, jak i żyjących w naturalnym środowisku mogły wykazać się w czasie rozwiązywania różnych zagadek i konkursów. Dobrze bawiły się oglądając bajki z przygodami Misia Coralgola, głównego bohatera dzisiejszego dnia. Wspólna zabawa zakończyła się przygotowanym przez rodziców słodkim poczęstunkiem.
W krainie miłości i przyjaźni

14.12.2017 – w grupie „Biedronki” odbyły się  zajęcia pt. „w Krainie Miłości i Przyjaźni”. Aby się tam dostać dzieci musiały przejść przez serce, a biletem był jeden uśmiech. W oparciu o baśń H. Ch. Andersena „Królowa Śniegu” , jak również scenki dramowe, zabawy, dzieci zrozumiały kogo można nazwać prawdziwym przyjacielem, czym jest przyjaźń i miłość.
Ewaluacją zajęć było „drzewko dobrych uczynków”. Nauczycielka umówiła się z dziećmi, że na listkach będzie zapisywała przez najbliższy tydzień ich dobre uczynki.TEATR EDEN  „PRAWDZIWY SKARB"

Już po raz kolejny gościliśmy w naszym przedszkolu Teatr Eden z Wieliczki. Tym razem mogliśmy obejrzeć spektakl zatytułowany „Prawdziwy Skarb”. Jest to opowieść oparta na znanej z Pisma Świętego historii o Synu Marnotrawnym. Dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały spektakl, dzięki któremu mogły przekonać się, że cennym skarbem w życiu każdego człowieka są rodzina i miłość. Nie zastąpią ich żadne rozrywki, ani pieniądze.„BAJKA O JÓZIU BRUDASKU”

CZYLI JAK NALEŻY DBAĆ O HIGIENĘ OSOBISTĄ – PRZEDSTAWIENIE TEATRU I AGENCJI ARTYSTYCZNEJ SCENA PRL

To już kolejne spotkanie z tym Teatrem w naszym przedszkolu. Jak zawsze dostarczyło ono naszym dzieciom dużo radości. Tym razem aktorzy przedstawili historię chłopczyka Józia. Chłopiec ten nie lubił chodzić do szkoły, nie dbał o higienę i najbardziej w świecie uwielbiał słodycze. Nie słuchał również rad i przestróg, że w zimie należy się ciepło ubierać – nosić ciepłe buty, ciepłą kurtkę, szalik, czapkę i rękawiczki.  Jego zachowanie doprowadziło go do choroby i chcąc nie chcąc musiał pójść do lekarza. Dopiero choroba i duże wsparcie koleżanki Martynki spowodowały, że Józio zmienił swoje złe postępowanie, zrozumiał, że aby być zdrowym trzeba dobrze się odżywiać, dbać o higienę i prawidłowo do pory roku ubierać. Mamy nadzieję, że już niedługo znów się spotkamy i poznamy kolejnych bohaterów.


Zdrowy deser

Wszystkie dzieci już w przedszkolu wiedzą, jak ważne jest zdrowe odżywianie się. Dlatego też razem ze swoimi paniami dzieci z grupy „Krasnale” postanowiły, że przygotują wspólnie zdrowy, mleczny deser. Zanim dzieci zaczęły przygotowania, panie zapoznały je z zasadami higieny i bezpieczeństwa podczas przebywania w kuchni. Następnie pod  okiem pani Ewy rozpoczęły gotowanie mlecznego budyniu. Każdy tutaj miał swoje zadanie. Jedne dzieci odmierzały mleko, inne wsypywały cukier, jeszcze inne mieszały wszystkie składniki. Na końcu wszystko zagotowała i rozlała na talerzyki pani Krysia. Zdrowy, mleczny deser smakował wszystkim przedszkolakom.


Surówka  dobra na wszystko
04.10.2017
realizując temat kompleksowy „Jesień w ogrodzie” dzieci z grupy „Biedronki” odbyły wycieczkę do ogrodu, gdzie rozpoznawały i nazywały znane im warzywa. Następnie po powrocie do przedszkola przyrządziły z pomocą nauczyciela pyszną surówkę z marchewki i jabłka. Podczas degustacji nauczycielka podkreśliła walory smakowe i odżywcze warzyw i zachęcała do częstego spożywania wszelkich surówek.


Szaszłyki

Dzieci z grupy Motylki w dniu 27.09.2017 przy okazji tematu o owocach rosnących w naszych sadach, postanowiły wraz ze swoją panią zrobić owocowe szaszłyki. Na samym początku dzieci ubrały fartuszki, czepki, następnie, przygotowały sobie miejsce pracy: pościerały stoliki, rozłożyły podstawki, deski do krojenia, miski, zaokrąglone noże, obieraczki, tarki. Pod czujnym okiem pani dbając o higienę, bezpieczeństwo i porządek przystąpiły do pracy. Dzieci zostały podzielone na grupy. Każda miała do wykonania inne zadania: jedna myła owoce, druga obierała jabłka, gruszki, trzecia banany, czwarta winogrona i mandarynki. Po obraniu dzieci kroiły owoce na mniejsze kawałki ( zachowując przy tym szczególną ostrożność).Następnie dzieci zamieniły się w projektantów swoich szaszłyków. Każde dziecko przygotowało nie tylko szaszłyka dla siebie, ale również dla pań z innych grup i swoich rodziców. Na samym końcu, gdy okazało się, że zostało dużo owoców, dzieci wszystkie je  pomieszały tworząc sałatkę owocową. Zajęcia kulinarne miały na celu zachęcić dzieci do spożywania owoców pod różnymi postaciami i spełniły swoją rolę. Dzieci chętnie je kosztowały.


SAŁATKA OWOCOWA
25.09.2017r  - dzieci z grupy „Biedronki” udały się na pobliski stragan owocowo- warzywny. Tam przyglądały się. Owocom i warzywom zgromadzonym w skrzynkach i na półkach, obserwowały też pracę ekspedientki. Następnie dokonały zakupu owoców, z których w kolejnym  dniu wykonały sałatkę owocową.
Zajęcia praktyczne poprzedziła rozmowa z dziećmi na temat walorów odżywczych owoców i warzyw i ważności ich spożywania dla naszego zdrowia.


„CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”

Tradycją w naszym przedszkolu  jest uczestnictwo w programie „Cała Polska czyta dzieciom”. W ramach tego programu przedszkolakom czytają ulubione baśnie i bajki nie tylko nauczyciele , ale także  rodzice dzieci, starsze rodzeństwo oraz starsi koledzy ze szkoły. Tak też było i tego roku. Dzieci słuchały bajek czytanych przez ich mamy a także autorkę wierszy dla dzieci panią Irenę Kucia z Gorlic.
  Dnia 19. VI. 2017 odbyło się spotkanie z panią I. Kucia- autorką wierszy i opowiadań dla dzieci. Pani Irena recytowała wiersze „O dzięciole”, „O chytrym lisku”, „O myszce i kotku”, które napisała z myślą o swoich wnukach Wojtusiu i Gabrysiu. Swoje wiersze recytuje nie tylko dzieciom, ale i na wieczorkach poetyckich dla osób starszych w uzdrowisku. Nasze chętne przedszkolaki również wyrecytowały kilka wierszy dla naszego gościa. Było to bardzo miłe spotkanie, pani Irenie bardzo dziękujemy.


Przegląd dorobku artystycznego przedszkoli „Pajacyk”
w Woli Łużańskiej

Już po raz kolejny 6 czerwca 2017r. w Woli Łużańskiej miał miejsce Przegląd dorobku artystycznego przedszkoli „Pajacyk”. W przeglądzie wzięły udział wszystkie przedszkola z terenu gminy Łużna. Tym razem nasze przedszkole zaprezentowało teatrzyk pt. „Głupiutka kurka” w wykonaniu dzieci z grupy „Krasnale” oraz piosenkę pt. „Już przyszła wiosna” w wykonaniu Mileńki Stępień z grupy „Motylki”. Jak co roku swoją obecnością zaszczycił zgromadzonych Wójt Łużnej, Pan Kazimierz Krok, który obdarował występujących słodyczami. Na zakończenie każde przedszkole otrzymało pamiątkowy dyplom oraz słodki upominek.


"Jaś i Małgosia w krainie ekologii".

We wtorek 5 czerwca 2017r.nasze przedszkole po raz kolejny odwiedził teatr kukiełkowy „Tomcio” z Nowego Sącza, tym razem z przedstawieniem pt. „ Jaś i Małgosia z Krainy Ekologii”. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem śledziły nieco inne losy tytułowych bohaterów. Tym razem Jaś i Małgosia nie szanowali natury, niszczyli gałęzie w lesie, pozostawiali śmieci. Zostały za  to złapane przez czarownicę i wilka, którzy dali im nauczkę. Jak każda bajka i ta skończyła się dobrze. Czarownica okazała się dobra, a dzieci zrozumiały, że należy dbać o przyrodę segregować odpady i nie śmiecić. Przedstawienie było wspaniałą lekcją zachowań proekologicznych u dzieci.„WILK I KAPTUREK”

„Pewnego razu mała dziewczynka wyruszyła do chorej babci całkiem sama przez gęsty las. Na polanie natknęła się na ogromnie fajtłapowatego wilka. Co dalej było wiemy wszyscy…”
9 maja gościliśmy w naszym przedszkolu Teatr Scena PRL
z Krosna z bajką pt. „Wilk i kapturek”. Przedstawienie oparte  na motywach znanej baśni o „Czerwonym Kapturku” zachwyciło zarówno dzieci jak i wychowawców odmienną inscenizacją i zabawnymi dialogami.  Było strasznie i śmiesznie i groźnie i radośnie.  Dziękujemy aktorom  za wspaniałe przedstawienie.
Teatrzyk kukiełkowy „Piękna i bestia”.

Magia teatru działa silnie na dzieci i ich wyobraźnię, dlatego też nasze przedszkole odwiedzają teatry obwoźne lub też sami udajemy się na przedstawienie.
6 kwietnia 2017r. po raz kolejny nasze przedszkolaki miały możliwość gościć u siebie teatr kukiełkowy z Nowego Sącza, tym razem z przedstawieniem „Piękna i bestia”.
Bajka ta pokazała, że nieważny jest wygląd lecz dobre i ciepłe serce oraz to, że każdy jeżeli tylko bardzo chce może się zmienić. Dzieci nauczyły się, że cierpliwość i miłość może zdziałać cuda. Dziękujemy aktorom i już czekamy na kolejne spotkanie.

DZIEŃ TEATRU W PRZEDSZKOLU
29 marca 2017roku po raz pierwszy w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Dzień Teatru”.  Organizatorami tej uroczystości były dzieci z grupy „Krasnale”, które w pięknych bajkowych strojach powitały zaproszonych gości: p. Dyrektor i pozostałe grupy z wychowawcami. Na wstępie, p. Ewa Pater, wychowawczyni „Krasnali”, przeprowadziła rozmowę kierowaną na temat teatru, potem w zabawie „Prawda i fałsz” dzieci przypomniały sobie zasady prawidłowego zachowania się w teatrze. Jednak największą atrakcją tego dnia było przedstawienie pt. „Głupiutka kurka”, które to rozbawiło  i zachwyciło pięknymi strojami wszystkich oglądających. To były bardzo ciekawy i wesoły dzień w naszym przedszkolu.„Oj wiosna ta wiosenka, już puka do okienka...”

Od lat w naszym przedszkolu zgodnie z tradycją świętuje się nadejście wiosny. Również i tego roku, 21 marca, w pierwszy dzień wiosny dzieci przybyły do przedszkola w radosnych nastrojach, a w ubraniach przeważał kolor zielony. Piękne i kolorowe stroje, wiosenne emblematy miały zaakcentować nową porę roku. Tego dnia najpierw wszystkie przedszkolaki ze swoimi paniami zebrały się w sali „Biedroneczek” po to, by wspólnie obejrzeć przygotowane przez rodziców i pracowników przedszkola przedstawienie pt. „O wiośnie w lesie i wiewiórki ważnym interesie”. Następnie wszystkie dzieci wraz z paniami wyruszyły barwnym pochodem na spacer  z kukłą Marzanny i Panią Wiosną. Wiosenny korowód zakończył się nad rzeką, gdzie przedszkolaki pożegnały wierszem zimę i powitały wiosnę.


„JONASZ I WIELKA RYBA”

W dniu 13.03.2017 r. nasze przedszkole po raz kolejny odwiedził  Teatr „Eden” z Wieliczki.  Tym razem aktorzy zaprezentowali przedstawienie pt. „Jonasz i wielka ryba". Aktorzy w bardzo humorystyczny sposób przedstawili dzieciom historię biblijną o proroku Jonaszu, człowieku bardzo uczciwym, oddanym Bogu, jednak nie zawsze mu posłusznym. Prorok ten, bojąc się podjąć zadania, które postawił przed nim Bóg ucieka przed nim. Los jednak sprawia, że połyka go wielka ryba,  Jonasz się nawraca i z mocą głosi Słowo Boże do mieszkańców Niniwy. Miasto to się nawraca i zostaje uratowane.
Przedszkolaki podczas przedstawienia bawiły się wspaniale. Z ogromnym zainteresowaniem oglądały i współtworzyły go. Dziękujemy aktorom z „Edenu" za odwiedzenie naszego przedszkola i już czekamy na kolejną sztukę.


BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU

„Jest karnawał, w karnawale wszyscy urządzają bale. To tradycja bardzo stara – strojów pięknych, co niemiara! Dziś na moje rozkazanie niech się miły nastrój stanie. Niech w zabawie, no i w tańcu splotą się ręce przebierańców. Bawmy się więc wesoło, niechaj wszystkie pary wirują wkoło”
„W krainie  bajek” - pod takim hasłem w środę 15 lutego 2017r. odbył się w naszym przedszkolu oczekiwany przez dzieci bal przebierańców. Tego dnia już od rana można było zobaczyć piękne kolorowe postacie. Dzieci i nauczycielki przebrały się  za różnych bohaterów znanych bajek. W grupach można było spotkać: wróżki, królewny,  motylki, piratów, policjantów, lekarza, czarownice, lwa, pandę,  Indianina,  Spider-Manów Batmanów, ... nie sposób zliczyć i wymienić te wszystkie postacie. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Animator balu urozmaicał zabawę korowodami i tradycyjnym wyborem Króla i Królowej balu. Dzieci miały również czas na słodki poczęstunek oraz okazję do wykonania sobie pamiątkowego zdjęcia w karnawałowym przebraniu.


Bajki, bajeczki z przedszkolnej półeczki

 W dniu 17 stycznia 2017r. odbyły się w grupie „Krasnale” zajęcia otwarte dla rodziców. Celem zajęć było utrwalenie wiedzy na temat baśni i bajek. Odbyło się to w formie teleturnieju pomiędzy zespołem rodziców i dzieci. Oba zespoły miały do wykonania różne zadania: zagadki, ćwiczenia sprawnościowe, skojarzeniowe, „koło fortuny”, itd. Rodzice i dzieci mieli możliwość wykazania się nie tylko znajomością bajek i baśni, ale przede wszystkim mieli okazję do wspólnej dobrej zabawy.


Zimowe zabawy na śniegu
„Tak się zachmurzyło, słonko się ukryło,
pada, pada, śnieżek biały, dawno go nie było.
Chodźmy na saneczki, chłopcy i dzieweczki,
pojedziemy wszyscy razem z wysokiej góreczki.
Pędzimy, pędzimy, nic się nie boimy,
aż tu nagle bęc na śnieżek i wszyscy leżymy”

Nasze przedszkolaki  zimy się nie boją, a właściwie to bardzo się cieszą, że do nas przyszła tego roku wyjątkowo śnieżna i mroźna i że mogą poszaleć trochę na placu przedszkolnym. Mają tam świetne warunki do zabawy. Mogą zjeżdżać z górki na saneczkach, rzucać się śnieżkami, czy lepić bałwana, dbając jednocześnie o zdrowie i hartując organizm. Zabawy na śniegu to dla dzieci  ogromna frajda, a te beztroskie chwile zostają w pamięci na długi czas.


Pachnie świętami i  nie tylko...

Przyniosły dzieci z miodem słoiczki i upiekły wspaniałe pierniczki. Tak stwierdzili wszyscy kosztujący je: dzieci, rodzice, pracownicy przedszkola.
W przedszkolu już w drugim  tygodniu grudnia zapachniało świętami i choinką, a przede wszystkim piernikami wykonanymi  samodzielnie przez dzieci z grupy Motyle pod kierunkiem pani wychowawczyni Janiny Stępień. Ciężko  musiały się napracować, żeby obdzielić całe przedszkole oraz swoich rodziców zaproszonych na wspólne spotkanie przedświąteczne. Musze przyznać, iż smakowały wyśmienicie. Serdecznie im za to dziękujemy.
                 

Teatrzyk kukiełkowy "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków"

Dnia 15 grudnia 2016 roku gościliśmy w przedszkolu teatrzyk kukiełkowy, który zaprezentował baśń pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu Krasnoludków”. Piękna scenografia i postacie kukiełkowe pozwoliły dzieciom przenieść się w bajkowy świat Królewny Śnieżki. Przedszkolaki w dużym skupieniu śledziły losy Królewny i jej siedmiu towarzyszy.  Widać było, że dzieciom ogromnie podoba się przedstawienie, świadczyły o tym uśmiechy i zadowolenie widniejące na ich twarzach. Tuż bo bajce, aktorzy przeprowadzili z dziećmi rozmowę. Nawiązując do postaci ufnej Śnieżki, udzielili przedszkolakom przestrogi, by nigdy nie wpuszczały obcych ludzi do swoich domów i nie ufały obcym osobom.


Kolorowy dzień w przedszkolu

„Kolorowy dzień” – pod taka nazwą rozpoczął się poranek 23września 2016 roku w Samorządowym Przedszkolu w Łużnej.       W tym dniu dzieci z grupy Motylki bawiły się w kolorze czerwonym, obchodząc „Dzień czerwonych owoców i warzyw”, przedszkolaki z grupy Słoneczka rozweselały się przy kolorze pomarańczowym, świętując „Dzień Marchewki”, grupa Biedronek bawiąc się w kolorze fioletowy obchodziła „Dzień Śliwki”, zaś Krasnale w kolorze zielonym świętowały „Dzień pieczonego jabłka”.
 Pogoda tego dnia nie pozwoliła jednak grupie Krasnali na udział w ognisku. Dopiero 29 września Krasnale wraz ze swoją wychowawczynią i panią praktykantką W. Tarsa wspaniale bawiły się piekąc słodkie i soczyste jabłka.
Głównym celem obchodów tego dnia było zachęcenie  przedszkolaków do zjadania dużej ilości warzyw i owoców, czyli do sięgania po zdrowe produkty. Przedszkolaki w tym dniu pod opieką swoich pań przygotowywały różne owocowe smakołyki. Były to: soki, surówki i pachnące śliwkowe ciasto. Grupa Krasnale tego dnia ze względu na złą pogodę musiała przełożyć pieczenie jabłek na inny termin. dopiero  oraz jabłka pieczone na ognisku.
Czynnie do obchodów tego dnia włączyła się pani Ewa Stępięń – dietetyk a zarazem szefowa naszej stołówki przedszkolnej oraz jej praktykantka. Przeprowadziły one ciekawą pogadankę z dziećmi na temat owoców i warzyw, a także pomagały przedszkolakom w wykonaniu ciasta ze śliwkami.
 Na koniec dnia dzieci były bogatsze o nowe wrażenia estetyczne w związku z tym z radością opowiadały rodzicom o tym jak spędziły kolorowy dzień w przedszkolu.


PRZEGLĄD AMATORSKIEJ TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ „PAJACYK”
  „Pajacyk” to wydarzenie teatralno- muzyczne dla dzieci i nauczycieli, które bawi, inspiruje, sprzyja integracji dzieci z całej gminy i dostarcza wielu pozytywnych emocji przedszkolakom jak i ich opiekunom. W tym roku odbył się 7 czerwca 2016 roku tradycyjnie w Domu Kultury w Woli Łużańskiej.  Z naszego przedszkola wystąpiły przedstawiciele z grupy „Krasnale”    i „Słoneczka” ; zaprezentowały wiersze i piosenki o ekologii. Wszystkie występujące grupy otrzymały z rąk pana wójta K. Kroka pamiątkowe dyplomy i nagrody w postaci słodyczy.

Akrobacje cyrkowe

     W dniu 23.02.2016 ukraiński cyrk „Szok” zaprezentował przedszkolakom pokazy cyrkowe. Cyrkowcy pokazywali swoje umiejętności, tresurę zwierząt (wąż, pudel, gołębie), jak również angażowali dzieci do zabawy. Przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały pokazy i chętnie wykonywały zadania proponowane przez artystów. Nie zabrakło wrażeń: było dużo śmiechu, magii, jak i dreszczyku emocji.


Bal karnawałowy

W  dniu 09.02.2016 w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Tego dnia wszystkie przedszkolaki założyły stroje balowe. Wśród uczestników balu były królewny, księżniczki, wróżki, syrenki, książęta, rycerze, Batmani, piraci, policjanci, Spidermeni oraz wiele innych bajkowych postaci. Wystrój sal wprowadził w radosny nastrój zachęcając do zabawy. Dzieci miały możliwość pozowania do zdjęć indywidualnych. Przebierańcy świetnie się bawili, uczestnicząc we wspólnych zabawach takich jak kaczuchy, chusteczka, La bada,  konkursach, korowodach. Rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. W czasie balu przedszkolaki mogły napić się soku, poczęstować się pączkiem i owocami. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom  spędzenie czasu w miłej atmosferze, rozwijając umiejętności współżycia i współdziałania w grupach. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości, niesamowite emocje i niezapomniane przeżycia.


„KRÓLOWA ŚNIEGU”
  1 grudnia
2015 r. mimo, że za oknem jesień my przenieśliśmy się w krainę śniegu za pośrednictwem znanej bajki Andersena „Królowa Śniegu”, którą przedstawił nam teatrzyk kukiełkowy z Nowego Sącza. Dzieci z uwagą śledziły przygody Gerdy i Kaia- pary przyjaciół, którzy ukazują nam jak ogromna i oddana może być przyjaźń.


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

         W dniu 25 listopada 2015 r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim ulubionym i kochanym pluszakiem.  Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy, konkursy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce oraz degustacja miodku. Przedszkolaki obejrzały inscenizację: „Urodziny Kubusia Puchatka” w wykonaniu dzieci z grupy „Słoneczek”. Bardzo miłą niespodzianką były odwiedziny misia „Wędrownika”, który zaprosił dzieci do wspólnej zabawy. Po udanej zabawie miś „Wędrownik” poczęstował dzieci swoim przysmakiem. Dzieci chętnie zjadły ciasteczko w kształcie misia posmarowane miodem. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor  wręczyła dyplomy i nagrody przedszkolakom, które wzięły udział w konkursie „Mój przyjaciel miś”. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i  radości. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.


W szkolnej izbie regionalnej
Co roku nasze przedszkole zwiedza izbę regionalną w Zespole Szkół w Łużnej. Jest tam wiele eksponatów, których używali nasi przodkowie w  dawnych czasach w gospodarstwach domowych, a także elementy dekoracyjne wnętrza domu. Znajdują się tam różnego rodzaju naczynia gliniane, wystrój dawnej kuchni i izby paradnej, kącik gospodarza: stolarski, szewski, rymarski, militaria z okresu I wojny światowej, kolekcja obrazów świętych i krzyży, dokumenty i podręczniki szkolne z czasów zaboru austriackiego i późniejsze, stare czasopisma i książki strój łużniański, stare zdjęcia i widokówki, kolekcje kołowrotków, maśniczek, butelek, lamp naftowych, moździerzy, żelazek, młynków, tar do prania, kalendarzy itd. Zgromadzone eksponaty stanowią cenny materiał edukacyjny dla przedszkolaków, umożliwiający im bezpośredni kontakt z tradycją, zwyczajami i sztuką ludową stanowiącą ważną część kultury narodowej.  Izba regionalna nie tylko stanowi istotny element w procesie kształcenia i wychowania dzieci, ale ułatwia realizowanie zadań z zakresu edukacji patriotycznej i regionalnej.

Chcemy być bezpieczni!
  22 października tradycyjnie z początkiem nowego roku szkolnego odwiedzili nasze przedszkole policjanci ruchu drogowego. Aspirant P. Zawiślak, prywatnie tata Piotra i Jakuba z grupy „Słoneczka” opowiedział w grupach starszych i młodszych o swojej pracy, zaprezentował  mundur i strój roboczy z odblaskami, czapkę, rękawiczki do kierowania ruchem, a także takie akcesoria jak kajdanki, lizak „stop”, gaz łzawiący, pałkę, krótkofalówkę. Przeprowadził rozmowę na temat bezpiecznego poruszania się po drogach  i ulicach, przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem, spotkania z nieznajomymi osobami, psami, jak należy postępować w sytuacji zagrożenia. Przestrzegał dzieci, aby nieumyślnie nie używały alarmowego numeru telefonu. Druga część spotkania odbyła się na placu przed szkołą, gdzie policjanci pokazywali dzieciom samochód patrolowy  i do przewożenia psa oraz ich wyposażenie. Przy okazji powiedzieli o roli psa w pracy policji.
Policjantom serdecznie dziękujemy za poświęcony czas.


Zajęcia w bibliotece
29 września obchodzono XV Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania. W związku z tym wszystkie przedszkolaki odbyły spotkania z panią Basią Bańdur- bibliotekarką w szkolnej bibliotece.
Dnia 09.10.2015 r. dzieci z grupy „Słoneczka” udały się na wycieczkę do biblioteki szkolnej. Pani bibliotekarka wyjaśniła dzieciom na czym polega jej praca. Przedszkolaki dowiedziały się jak można stać się czytelnikiem  biblioteki  oraz jak należy się w niej zachować. Poznały nowe pojęcia takie jak: bibliotekarz, czytelnik, regał. Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom bajkę pt. „Słoneczna dziewczynka”. Dzieci z wielkim zaciekawieniem wysłuchały bajki i wypowiadały się na temat jej treści. Na zakończenie pani bibliotekarka zadała dzieciom pracę plastyczną - wspólne namalowanie głównej bohaterki bajki, którą wysłuchały. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy i obietnicą, że kiedyś tam wrócą.


Co robimy jesienią w sadzie?
  5 października dzieci z grupy „Krasnale” były na wycieczce w sadzie i miały okazję obserwować zbiór owoców, segregowanie ich, a także sposób sadzenia  i pielęgnacji drzewek owocowych. Przedszkolaki rozróżniały i nazywały owoce, których były różne gatunki i odmiany. Był też czas na zabawę i degustację owocowych smaków. Na koniec dzieci zostały obdarowane koszem owoców.
  Pani G. Hudzik i państwu Wiejaczkom  serdecznie dziękujemy za zaproszenie i owoce.


Kiszenie kapusty

  1 października przedszkolaki z grupy „Krasnale” i „Słoneczka” wybrały się do ogrodu, gdzie utrwalały sobie nazwy różnych warzyw, wskazywały ich części jadalne oraz zachwycały się  ich zapachem. Nieco więcej czasu dzieci poświęciły kapuście, bowiem poznały proces jej kiszenia. Mama bliźniaczek Joasi i Pauliny Pankowskich pokazała nam szatkownicę i sposób szatkowania. Dzieci zbierały nasiona kopru, wkładały poszatkowaną kapustę do glinianego garnka, soliły i ubijały tłuczkiem, aż puściła dużo soku. Tak przygotowaną kapustę  przyciśniętą deską i kamieniem odstawiliśmy do ukiszenia. Zimą na pewno zrobimy z niej zdrową surówkę.


DZIEŃ MARCHEWKI W GRUPIE „BIEDRONKI”.

 
29 września grupa „Biedronki” obchodziła Dzień Marchewki. W tym dniu każde dziecko swoim ubiorem upodobniło się do tego smacznego i zdrowego warzywa. Dzieci aktywnie uczestniczyły w różnych zabawach i sytuacjach zadaniowych. Miały też okazję smakować  marchewkę pod postacią surówki, soku i plasterków.


„W ZDROWYM CIELE, ZDROWY DUCH”!

        Korzystając z jesiennych zbiorów owoców  i warzyw dzieci z naszego przedszkola przygotowały pyszne przetwory owocowe, które są źródłem witamin dla naszego organizmu. Najlepszym sposobem, by zachęcić przedszkolaków do spożywania owoców i warzyw są działania praktyczne, w których dzieci własnoręcznie przygotowały szaszłyki owocowo-warzywne, sałatkę owocową oraz sok z owoców i warzyw. Dzieci samodzielnie kroiły  umyte wcześniej owoce i warzywa, pamiętając o zasadach bezpieczeństwa. Praca dała dzieciom wiele satysfakcji i radości. Witaminowe przetwory były pyszne, wszystkim bardzo smakowały! Zajęcia dostarczyły dzieciom dużo wrażeń smakowych i dotykowych, uświadamiając ich przy tym, jak ważną rolę odgrywają witaminy w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.


INSTYTUT STOMATOLOGII
UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO
COLLEGIUM MEDICUM

9 czerwca w ramach projektu „Dzieciństwo bez próchnicy” studentki Instytutu Stomatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum przeprowadziły w naszym przedszkolu szkolenie dla rodziców i zajęcia dla dzieci na temat profilaktyki i higieny jamy ustnej. Na podstawie bajki o króliczkach Palpisiu  i Balbince opowiedziały dzieciom, co powoduje próchnicę zębów, gdzie należy się zgłosić, oraz jak należy dbać o ząbki. Na specjalnym modelu szczęk pokazały prawidłowe ruchy mycia zębów. Każde dziecko otrzymało prezent: komplet do mycia zębów i kalendarz mycia zębów. Pierwszą próbę prawidłowego mycia zębów dzieci wykonały pod okiem studentek. Nawyk dbania o higienę jamy ustnej należy wyrabiać od najmłodszych lat, dlatego też nasze przedszkole włącza się w programy profilaktyczne dotyczące naszego zdrowia.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego