Ciekawy dzień - przedszkole

Ciekawy dzień

HISTORIA > 2013/2014

Odwiedziny Bessi
  W środę 7maja  2014 roku odwiedziła nas pani Magdalena  Basiaga w towarzystwie psa terapeutycznego o imieniu Bessi. Wizyta wywołała wiele emocji. Dzieci z zainteresowaniem słuchały zasad zachowania wobec nieznajomego psa, z
którymi zapoznała je opiekunka Bessi. Poznały postawę bezpieczną, jaką należy przyjąć w chwili spotkania z nieznajomym psem. Podziwiały mądrość i umiejętności Bessi, reagowanie na komendy, trenerki. Każde z chętnych dzieci mogło nakarmić psa i pogłaskać, a także przejść za nim przez tunel.
Serdecznie dziękujemy pani Magdzie za to niezapomniane spotkanie.

Teatr - "Kozucha Kłamczucha"

Miłość, dobroć cuda czyni… . O tym przekonały się przedszkolaki oglądając przedstawienie teatralne pt. „Kozucha Kłamczucha” w wykonaniu aktorów Zespołu Małych Form Teatralnych z Trzebini, który gościł w naszej miejscowości 29 kwietnia. Scena Domu Kultury zamieniła się w prawdziwy teatr, a w teatrze trzeba wiedzieć jak się zachować, więc krótko przypomnieliśmy sobie co wolno, a czego nie należy robić oglądając przedstawienie.
  W rolach głównych wystąpiła Zazula- sierota, bardzo pracowita i dobra
Oraz  Kozucha, która okłamywała swoją gospodynię, i przez którą Zazula została wypędzona z domu. Postaci drugoplanowe to gospodyni i jej pies, lis, wilk, miś i jeż. Aktorzy występowali w pięknej góralskiej scenerii , góralskich regionalnych strojach, towarzyszyła im góralska muzyka.
W niektóre fragmenty przedstawienia zaangażowani byli widzowie
.

Przedszkolaki witają wiosnę
„Przyszła świeża i radosna,
najpiękniejsza w świecie...
                          Wiosna!
"
Po deszczowych i wietrznych dniach 20 marca wiosna
przywitała nas słońcem i piękną pogodą. Z radością wyszliśmy
 korowodem z Marzannami nad naszą pobliską rzeczkę, gdzie
 ostatecznie pożegnaliśmy zimę, a przywitaliśmy wiosnę.
Wszyscy bawiliśmy się wspólnie i śpiewaliśmy piosenki
  o wiośnie. Przy słowach rymowanki:
                          „Marzanno, Marzanno

ty zimowa panno
                            teraz Cię tu przebierzemy
                            bo zimy nie chcemy”.
„starszaki” przebrały Marzanny w zielone stroje. Również
dzieci założyły opaski ze zwierzętami, ptakami i pięknymi
kolorowymi kwiatami. W barwnym pochodzie w wiosennym
nastroju powróciliśmy do przedszkola

Tworzymy ciekawe kulinaria
Dzieci z grupy Motylki  dwukrotnie miały okazję wspólnymi siłami wykonać  sałatkę owocowo- warzywną. W miesiącu październiku przy okazji  realizacji tematu o owocach z sadu i pola oraz przy okazji realizacji programu 5 porcji owoców, warzyw i soku w miesiącu marcu. Głównym celem zrobienia tej sałatki, było zachęcenie dzieci do spożywania owoców i warzyw w różnej postaci (niestety wiele dzieci nie jada sałatek podczas obiadu). Dodatkowym walorem było wykonanie jej  z naturalnym jogurtem,  bez dodatku cukru, (w owocach znajduje się dobrze przyswajalny, zdrowy rodzaj cukru).  W miesiącu kwietniu  przy realizacji scenariusza z programu Kubusiowi przyjaciele natury wykonały według własnych pomysłów zdrowe, smakowicie wyglądające drugie śniadanie. Były to ludziki, zwierzątka,  grzybki , łódeczki z nabiału i warzyw (między innymi: ser biały, żółty, jogurt naturalny, rzodkiewka, pomidor, szczypiorek, jajka). Dzieci wszystko co zrobiły same z apetytem zjadły mimo, że wcześniej twierdziły, iż takich rzeczy nie jedzą.

„Smaczne zajęcia”
 W przeddzień balu karnawałowego dzieci z grupy  „Krasnale” wypiekały rogaliki. Ubrane w fartuszki i czepki najpierw nazywały i przygotowywały wszystkie produkty, potem kolejno odmierzały potrzebne składniki, a następnie zarabiały ciasto. Każdy miał przydzielone zadanie, a więc kolejno wałkowały ciasto, nakładały konfitury, zwijały rogaliki i układały na brytfankach. Gotowe, upieczone rogaliki obficie posypały cukrem pudrem. To były bardzo pracowite, ale „smaczne” zajęcia.