ŻÓŁTA CIŻEMKA - przedszkole

ŻÓŁTA CIŻEMKA

HISTORIA > 2017/2018

Żółta Ciżemka

18 listopada 2016 r. nasze przedszkole odwiedzili aktorzy teatru „Blaszany bębenek” z Trzebini. Artyści zaprezentowali przedszkolakom sztukę pt. „Historia żółtej ciżemki” - historyczny spektakl, którego akcja rozgrywa się w XV wieku, w czasach panowania króla Kazimierza Jagiellończyka.
Główny bohater Wawrzuś jest dzieckiem ze wsi Poręba. Posiada uzdolnienie rzeźbiarskie, jednak nie zyskuje uznania w kręgu rodzinnym. Pewnego dnia nie przypilnował krów i bojąc się konsekwencji nie wraca do domu, a wyrusza w świat. Tam przeżywa wesołe i ciekawe przygody. Jest świadkiem kradzieży oraz wstępuje do cyrku, w którym poznaje sztukę kuglarstwa. Z powodu złego traktowania ucieka i trafia do Krakowa. Tam poznaje kronikarza Jana Długosza, który odkrywa rzeźbiarski talent Wawrzusia.
W przedstawieniu wykorzystano zmieniającą się scenografię, autorskie utwory zaśpiewane przez bohaterów, a także akompaniament gitary akustycznej. Widzowie, czyli przedszkolaki mieli  możliwość czynnego udziału w przedstawieniu. Pomagali oni złapać złodzieja, a także razem z Wawrzusiem uczyli się sztuk cyrkowych.  Sztuka odniosła wielki sukces. Dzieci reagowały bardzo żywiołowo, na przemian biły brawo i śmiały się. Była to kolejna okazja naszych przedszkolaków do tak wartościowego obcowania ze sztuką.